توضیحات منتشر شده در 31 دسامبر, 2017 | بازدید: 7

آرملات چیست؟

آرملات چیست و چه کاربردی دارد

یک لایه بتن که دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و با ضخامت یک تا دو سانتی متر باشد را آرملات می گویند. این لایه بتنی در سه رنگ قرمز، زرد و سبز موجود است و در برابر سایش بسیار مقاومت کرده و از آن بر روی بتن تازه استفاده می کنند.

کاربرد آرملات

در محل هایی که پوشش آنها از بتن قدیمی و کهنه ای باشد باید بتن تازه را به ضخامت 8 سانتی متر روی آن ایجاد نموده و بعد از آن آرملات اجرا می شود.

بتن های قدیمی در اصطلاح بتنی است که 12 ساعت از عمر آن گذشته باشد. از این رو باید آرملات را در بین دو زمان گیرش اولیه و گیرش نهایی بتن اجرا گردد.

نکته مهم این است که امکان اجرای آرملات بر روی بتن قدیمی وجود نداشته و با اینکه انجام این کار توصیه نمی شود اما در صورت انجام باید از چسب های مخصوص برای انجام این کار استفاده نمود.

به صورت معمول از آرملات در مناطق صنعتی که دارای ترافیک سنگین هستند استفاده می شود. معمولا از آرملات در مناطق صنعتی استفاده که دارای ترافیک سنگین بوده و همچنین در مناطقی که ماشین آلات سنگین از آنجا عبور می کنند استفاده می شوند.

آرملات را به دلیل رنگ بندی که دارد به عنوان پوشش دکوراتیو و تزئینی قابل استفاده بوده و از قالب های مخصوص برای شکل دهی آنها استفاده می کنند.

در صورتی که نیاز به سطحی صاف داشته باشید نباید از آرملات روی بتن بهره بگیرید چرا که اجرای درزهای انبساطی و انقباظی یک ضرورت در کف سازی بوده و گاما” ناگزیر از اجرای آن در کف بوده و به همین خاطر با آرملات نمی توان سطوح یکپارچه ای را ایجاد نمود.

آرملات بر روی یک سطح تمیز و مستحکم اجرا می شود و هرگز نباید زیر سطحی که قرار است آرملات اجرا شود آغشته به روغن، نفت و یا گرد و غبار باشد. به همین خاطر امکان اجرای آرملات بر روی سطوح موزاییکی و همچنین آسفالت های قدیمی وجود ندارد. فراموش نکنید که آرملات جایگزین بتن در ساخت سازه نبوده اما می توان میزان ضخامت آن را از بتن سازه کسر نمود.

محل های استفاده از آرملات

از آرملات در کف کارخانه ها و کارگاه های تولیدی و صنعتی بهره گرفته می شود. کف سوله های صنعتی را می توان با این لایه بتنی پوشش داد و همچنین کف سازی انبارهای نگهداری از مواد غذایی و شیمیایی با کمک آرملات انجام می شود.

کف سردخانه ها، پارگینگ های عمومی، فرودگاه ها، پایانه ها، نیروگاه ها و… را با استفاده از آرملات پوشش می دهند و به صورت کلی در فضاهایی که بار های دینامیکی مانند عبور و مرور خودرو های سنگین و تخریب بتن انجام می شود قابل استفاده هستند.

خصوصیات آرملات

1- آرملات قابلیت چسبندگی بالایی دارد و می تون به راحتی آن را روی بتن قدیمی و همچنین بتن های تازه اجرا نمود.

2- مقاومت فشاری آرملات در حدود هزار کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

3- در برابر اسید ها و بازها در مقایسه با بتن از مقاومت بالاتری برخوردار هستند و جزء ترکیبات آماده و بدون نیاز به افزودنی های دیگر می باشند.

4- آرملات را می توان روی تمامی سطوح بتنی به آسانی اجرا نموده و به عنوان یک کفپوش مناسب استفاده کرد.

5- در برابر سیکل های ذوب و یخ مقاومت بالایی دارند و با اجرای آنها هرگز گرد و غبار تولید نمی شود.

6- این محصول در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم بوده و به عنوان یک متریال ضد حریق شناخته می شوند.