توضیحات منتشر شده در 23 سپتامبر, 2014 | بازدید: 1,082

مختصری در رابطه با کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک

از آنجایی که پوشش های مختلفی برای کف و دیوارها استفاده می شود، بهتر است برای انتخاب یک پوشش مناسب برای کف و دیوار ها مواردی را در نظر بگیرید. یکی از پرکاربرد ترین مصالحی که در هر ساختمانی استفاده می شود، کاشی و سرامیک ها هستند، که دارای انواع مختلفی هستند و درقسمت های مختلف یک ساختمان مانند آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، حیاط، پارکینگ و حتی نمای ساختمان، گلخانه و حوض های تزئینی استفاده می شوند.

ویژگی های سرامیک :

1-سرامیک دارای مقاومت فیزیکی بالایی بوده و در برابر یخ زدگی مقاوم است.

2-سرامیک خاصیت ضدحریق بودن دارد.

3-در هنگام آتش سوزی سرامیک ها تغییر شکل نمی دهند.

4-با مرور زمان دچار تغییر رنگ نمی شوند.

5-در برابر اشعه خورشید مقاوم است.

تفاوت کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک تفاوت زیادی باهم ندارند، لعابی که بر روی قسمت سخت کاشی قرارمی می گیرد و ظاهری زیبا به آن می بخشد، اگر از جنس سرامیک باشد به آن کاشی سرامیکی گفته می شود که در اصطلاح سرامیک نامیده می شود.

کاربرد سرامیک :

از سرامیک نه تنها برای کف، دیوار و نمای ساختمان استفاده می شود، بلکه در تولید وسایل بهداشتی و مصالح ساختمانی نظیر آجر، سفال های تزئینی داخل و خارج، سفال های بام، کانال های فاضلابی و سفال های ضداسیدی نیز کاربرد دارد.

مهم ترین دلایل استفاده از کاشی و سرامیک:

1-بهداشتی بودن آن نسبت به سنگ و سیمان و سایر مصالح است.

2-کاشی و سرامیک عایق رطوبت هستند. یک کاشی زمانی از کیفیت ایده ال برخوردار است که تغییرات ناگهانی درجه حرارت را بین ۲۰ تا ۱۰۰ درجه به خوبی تحمل کرده و دچار ترک در بدنه یا لعاب نشود.

برای حفظ بهداشت بیشتر و به خاطر محافظت در برابر رطوبت، از سرامیک برای دیوارهای آشپزخانه، محیط های بهداشتی، حمام و دستشویی استفاده می شود چرا که نظافت آنها بسیار راحت تر از سایر دیوارپوش ها می باشد و هزینه نگهداری پایین تری دارند و به دلیل ضد سایش بودن، مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا در کف آشپزخانه و سرویس های بهداشتی استفاده می شود.

روش تهیه کاشی و سرامیک به صورت مدرن :

امروزه اغلب شرکت های سازنده کاشی و سرامیک از روش های پرس خاک استفاده می کنند و مخلوط مواد کاشی را پرس می کنند و سپس لعاب زده و در کوره پخت می شود، این روش تهیه مدرن کاشی و سرامیک است.

 

کاربرد انواع کاشی  و سرامیک :

1-کاشی لعاب دار: از این نوع کاشی بیشتر به عنوان تزئین استفاده می شود و برای لعاب دار کردن کاشی ها از اکسید فلزهایی چون قلع، مس، کبالت، منیزیم و آنتیمون استفاده می شود. به این خاطر کاشی را لعاب دار می کنند که سطحی درخشنده، صاف، زیبا، ضدآب و ضدمواد شیمیایی داشته باشد.

2- سرامیک مینیاتوری : این نوع سرامیک ها دارای اندازه های ۵/۲ در ۵/۲ سانتی متر است و دارای رنگ بندی متنوعی هستند و نصب آنها بسیار آسان بوده و بیشتر در استخر، سونا و محیط های بهداشتی قابل استفاده می باشد. 

3-کاشی پرسلانی : این نوع کاشی در شرایط ویژه ای از جمله فشار پرس بالا و دمای پخت بالا تا حدود ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد تولید می شود و نسبت به کاشی های دیگر مستحکم تر است و همچنین دارای دو دسته پولیش خورده و بدون پولیش بوده که بیشتر برای فضا های خارجی مانند کف حیاط، پارکینگ و نمای ساختمان استفاده میشود.

تولید کاشی و سرامیک با استفاده از نانو ذرات :

امروزه با استفاده از نانو ذرات نقره نوعی کاشی و سرامیک آنتی باکتریال تولیده شده است که برای محیط ها بهداشتی ساختمان بسیار مناسب بوده و مانع رشد باکتری و قارچ در یک فضای بهداشتی مثل حمام و دستشویی می شود. این نانو ذرات را با لعاب کاشی ترکیب می کنند، تا یک پوشش آنتی باکتریال ایجاد شود و تا حد بسیار زیادی رشد باکتری را کاهش دهد.