آبنمای داخلی ساختمان

آبنما

عنصر آب تاثیرات بسیار زیادی در انسان های مختلف داشته و وجود استخر، آبنما و حتی برکه ای کوچک در فضایی که انسان ها زندگی می کنند باعث ایجاد آرامش و طراوت شده و به همین خاطر امروزه در معماری جهانی و حتی در معماری ایرانی هم استفاده از آبنما و برکه باعث ایجاد فضایی دلنشین و زیبا می شود.

معماری که امروزه از آن بهره می گیرند به گونه ای است که از آب به شکل مدرن و به صورت آبنما در فضاهای داخلی خانه استفاده می شود و در گوشه ای از خانه فضایی لذت بخش، آرامش دهنده و زیبایی را به وجود می آورد. از این رو محبوب ترین عنصری که در چیدمان داخلی به صورت چشمگیر از آن استفاده می شود آبنمای خانگی می باشد. در سبک فنگ شویی آبنمای خانگی به عنوان یک عنصر زیبا معرفی می شود و در اندازه ها، اشکال و جنس های مختلفی در بازار موجود است.

مزایای استفاده از آبنمای خانگی

آبنمای خانگی چه به صورت پیش ساخته باشند و چه به صورت ساختن در محل بازهم تهیه آنهاهزینه زیادی نداشته و  همین مسله باعث شده تا استفاده از آنها فراگیر باشد. وجود آبنما باعث ایجاد حس سلامتی و بهبود در افراد مختلف می شود و به همین خاطر توصیه می شود به جهت ایجاد حس شادابی در فضای منزل از آن استفاده شود. صدای آرامش بخش آب خاصیت دارویی دارد و نه تنها به خواب راحت افراد کمک می کند، بلکه باعث کاهش استرس در افراد می شود. با کمک آبنما می توان از صداهای آزاردهنده بوق ماشین ها، ترافیک، ساخت و سازهای مختلف، مکالمات نزدیک افراد ساکن در خانه و همچنین صدای حیوانات در امان ماند.

کاربرد آبنمای خانگی

آبنمای خانگی در فضاهای مختلف مانند محیط داخلی منازل، فضای حیاط و باغ ها، فضایی متصل به دیوارها، روی انواع میزها و همچنین به صورت ایستاده کاربرد دارند. البته آبنمای خانگی به دلیل انرژی مثبتی که در دکوراسیون منزل ایجاد می کند کارایی داشته وظاهر زیبا و مجلل چندان اهمیتی ندارد.

مکان مناسب آبنمای خانگی

مکان قرار دادن آبنما در خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر باید در بهترین مکان خانه قرار داده شود و مناسب ترین مکان در ضلع شرقی، جنوب شرقی و همچنین شمال خانه می باشد. توصیه می کنیم از قرار دادن آبنما در نزدیک شومینه خود داری کنید. زیرا این فضا محلی است که آتش در آن تسلط داشته و محیط مناسبی نخواهد بود. قرار دادن آبنما در اتاق خواب هم کار درستی نبوده و حتی اگر اتاق خواب منزل در قسمت های شرقی، جنوب شرقی و یا شمال خانه هم قرار دارد باز هم نباید از آبنما در این فضا استفاده نمود.

نحوه انتخاب و خرید آبنما

نکته مهمی که باید در انتخاب آبنمای خانگی به آن توجه داشته باشید هماهنگی و هارمونی آن با فضای کلی دکوراسیون منزل است. زیرا با توجه به این مسله می توان ترکیب مناسبی را در فضای داخلی منزل ایجاد کرده و مانع از شلوغ به نظر رسیدن فضای خانه شد. در زمان خرید آبنما باید به موتور آن توجه کرده  واز ساکت بودن موتور آن اطمینان کسب نمود. موتور آبنما باید قابلیت تعمیر و همچنین نظافت کردن داشته باشد که این نکته هم از اولویت های بعدی انتخاب آبنما می باشد. زیرا تعداد آبنماهایی که ظاهر زیبایی داشته اما پر سر و صدابوده و کیفیت مناسبی هم ندارند کم نیست و به همین خاطر برای تهیه آبنمایی با عمر طولانی باید نمونه با کیفیت آن را انتخاب نمود.

 آبنمای پیش ساخته

آبنمای پیش ساخته شکل مدرنی از آبنما است که امروزه به صورت گسترده از آن استفاده و به شکل دیواری و ایستاده در بازار موجود است. از نمونه های ایستاده آن برای قرار دادن روی کف و از نمونه های دیواری آن برای متصل کردن به دیوار استفاده می شود که تنوع رنگ و طرح آنها بسیار زیاد است.

مزایای آبنمای پیش ساخته

آبنمای پیش ساخته به صورت معمول نیاز به فضای بسیار کمی داشته و به همین خاطر بسیار مناسب خانه های کوچک می باشد و چون از قبل تهیه و آماده نصب می باشند نیاز به ساخت و ساز تغییر معماری خانه را نداشته و همین مسله باعث می شود تا افرادی که در خانه های استیجاری زندگی می کنند بیشتر از این نوع آبنماها استفاده کنند. زیرا علاوه بر نداشتن ساخت و ساز،  قابل حمل از یک مکان به مکان دیگر می باشند.

آبنماهای پیش ساخته به راحتی با گیاهان آپارتمانی ترکیب و همنشینی آنها در کنار هم باعث ایجاد فضایی زیبا می شود. در مقایسه با سایر آبنماها استفاده از آبنمای پیش ساخته مقرون به صرفه بوده با استفاده از عملیات پمپاژ در این نوع آبنما می توان در مصرف آب صرفه جویی نمود.

آبنمای ورودی

طراحی آبنمایی که در فضای ورودی ساختمان از آنها استفاده می شود نه تنها حس طراوت و آرامش را در بدر ورود به مهمانان القا می کند، بلکه با کمک آبنما می توان بخش ورودی خانه رااز سایر بخش ها جدا کرده و به شکل یک مرز میان آنها قرار می گیرد.

آبنمای خانگی اتاق نشیمن

فضای اتاق نشیمن که در آنها دورهمی های مختلف برگزار می شود با وجود آبنمایی زیبا با طراوت تر و دلنشین تر می شود و در صورتی که از آبنمای دیواری برای این بخش استفاده شود تاثیر بیشتری در فضا خواهد داشت. برای چیدمان اتاق نشیمن می توان با مرکزیت آبنما کاناپه ها را به صورت نیم دایره چیده تا با وجود آبنما در نزدیکی افراد حس صمیمیت بیشتری احساس شود. فراموش نکنید که آبنمای اتاق نشیمن با اینکه باید در معرض دید باشد اما نباید برای رفت و آمد افراد در این فضا خللی ایجاد کند. به همین خاطر توصیه می شود که مناسب ترین نقطه را برای قرار دادن آبنما در اتاق نشمن در نظر بگیرید.

آبنمای زیر راه پله

امروزه طراحان آبنما ایده های متفاوت و جذابی را برای ساخت آبنما ارائه می دهند و یکی از این ایده ها طراحی آبنما برای زیر راه پله می باشد. از آنجایی که این قسمت از خانه دارای ارتفاع کمی بوده و عملا بدون استفاده می ماند می توان با وجود آبنما به فضایی کاربردی تبدیل شود.

طراحی آبنمای سرویس بهداشتی

از آبنمایی مدرن می توان در فضای سرویس بهداشتی استفاده کرده و دکوراسیون روشویی را به فضایی راحت و زیبا تبدیل نمود.

آبنمای اداری

نمونه ای از آبنما ها وجود دارند که به صورت اختصاصی مناسب فضاهای اداری بوده و نباید از آنها در فضاهای مسکونی استفاده نمود. استفاده از آبنمای اداری برای افرادی که ساعات زیادی را در محل کار خود سپری می کنند و تحت فشار کاری قرار دارند بسیار مناسب بوده و یک راه مناسب برای برقراری آرامش و از بین بردن خستگی افراد می باشد. از این رو توصیه می شود در محل کار افراد از آبنما در کنار گیاهان استفاده شود.

طراحی آبنمای لابی

با استفاده از آبنمایی که در فضای لابی ساختمان ها قرار دارد می توان به زیبایی فضا افزوده و چون لابی اولین فضایی است که افراد مختلف در ابتدای ورود به ساختمان با آن مواجه می شوند به عنوان یک راهکار برای خوشامد گویی به مهمانان قابل استفاده می باشد.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید