ملات ویژه چیست چیست؟

بدون دیدگاه

ملات ویژه چیست و چه کاربردی دارد؟

یک لایه بتن که دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و با ضخامت یک تا دو سانتی متر باشد را ملات ویژه می گویند. این لایه بتنی در سه رنگ قرمز، زرد و سبز موجود است و در برابر سایش بسیار مقاومت کرده و از آن بر روی بتن تازه استفاده می کنند.

کاربرد ملات ویژه

در محل هایی که پوشش آنها از بتن قدیمی و کهنه ای باشد باید بتن تازه را به ضخامت ۸ سانتی متر روی آن ایجاد نموده و بعد از آن ملات ویژه اجرا می شود.

بتن های قدیمی در اصطلاح بتنی است که ۱۲ ساعت از عمر آن گذشته باشد. از این رو باید ملات ویژه را در بین دو زمان گیرش اولیه و گیرش نهایی بتن اجرا گردد.

نکته مهم این است که امکان اجرای ملات ویژه بر روی بتن قدیمی وجود نداشته و با اینکه انجام این کار توصیه نمی شود اما در صورت انجام باید از چسب های مخصوص برای انجام این کار استفاده نمود.

به صورت معمول از ملات ویژه در مناطق صنعتی که دارای ترافیک سنگین هستند استفاده می شود. معمولا از ملات ویژه در مناطق صنعتی که دارای ترافیک سنگین بوده و همچنین در مناطقی که ماشین آلات سنگین از آنجا عبور می کنند استفاده می شوند.

ملات ویژه را به دلیل رنگ بندی که دارد به عنوان پوشش دکوراتیو و تزئینی قابل استفاده بوده و از قالب های مخصوص برای شکل دهی آنها استفاده می کنند.

در صورتی که نیاز به سطحی صاف داشته باشید نباید از ملات ویژه روی بتن بهره بگیرید چرا که اجرای درزهای انبساطی و انقباظی یک ضرورت در کف سازی بوده و گاما” ناگزیر از اجرای آن در کف بوده و به همین خاطر با ملات ویژه نمی توان سطوح یکپارچه ای را ایجاد نمود.

ملات ویژه بر روی یک سطح تمیز و مستحکم اجرا می شود و هرگز نباید زیر سطحی که قرار است ملات ویژه اجرا شود آغشته به روغن، نفت و یا گرد و غبار باشد. به همین خاطر امکان اجرای ملات ویژه بر روی سطوح موزاییکی و همچنین آسفالت های قدیمی وجود ندارد. فراموش نکنید که ملات ویژه جایگزین بتن در ساخت سازه نبوده اما می توان میزان ضخامت آن را از بتن سازه کسر نمود.

محل های استفاده از ملات ویژه

از ملات ویژه در کف کارخانه ها و کارگاه های تولیدی و صنعتی بهره گرفته می شود. کف سوله های صنعتی را می توان با این لایه بتنی پوشش داد و همچنین کف سازی انبارهای نگهداری از مواد غذایی و شیمیایی با کمک ملات ویژه انجام می شود.

کف سردخانه ها، پارگینگ های عمومی، فرودگاه ها، پایانه ها، نیروگاه ها و… را با استفاده از ملات ویژه پوشش می دهند و به صورت کلی در فضاهایی که بار های دینامیکی مانند عبور و مرور خودرو های سنگین و تخریب بتن انجام می شود قابل استفاده هستند.

خصوصیات ملات ویژه

۱- ملات ویژه قابلیت چسبندگی بالایی دارد و می تون به راحتی آن را روی بتن قدیمی و همچنین بتن های تازه اجرا نمود.

۲- مقاومت فشاری ملات ویژه در حدود هزار کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

۳- در برابر اسید ها و بازها در مقایسه با بتن از مقاومت بالاتری برخوردار هستند و جزء ترکیبات آماده و بدون نیاز به افزودنی های دیگر می باشند.

۴- ملات ویژه را می توان روی تمامی سطوح بتنی به آسانی اجرا نموده و به عنوان یک کفپوش مناسب استفاده کرد.

۵- در برابر سیکل های ذوب و یخ مقاومت بالایی دارند و با اجرای آنها هرگز گرد و غبار تولید نمی شود.

۶- این محصول در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم بوده و به عنوان یک متریال ضد حریق شناخته می شوند.

نوشتهٔ بعدی
تخت خواب ضد زلزله
نوشتهٔ پیشین
نمای شیشه ای اسپایدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید