الیاف بتن

امروزه صنعت ساخت و ساز به صورت گسترده در حال پیشرفت بوده و در ساختمان های مختلف از متریال و مصالح با کیفیتی استفاده می شود. برای مثال مصالحی که در ساخت پل ها، مترو ها، فرودگاه ها و همچنین ساختمان های اداری و مسکونی استفاده می شود باید از جنس بتن و فولاد باشد اما نکته مهم این است که این مصالح به تنهایی کارایی ایده آلی نداشته و باید از ترکیب آنها به همراه مکمل هایی استفاده شود تا از این طریق عملکرد بتن را بهبود ببخشده و مقاومت ازه چند برابر شود.  

کاربرد الیاف بتن

از الیاف بتن به جهت ساختن بتن الیافی استفاده می شود و به کمک آن می توان مقاومت برشی، خمشی و همچنین کششی بتن را افزایش داد. الیاف بتن نه تنها باعث بالا رفتن مقاومت بتن می شوند، بلکه می توان از مقاوم سازی بتن در انواع سازه های بتنی اطمینان کسب نمود.

از الیاف بتن به خصوص الیاف فولادی بتن برای مقاوم سازی سازه هایی مانند پایگاه های نظامی، سنگر های ضد ادوات نظامی و … استفاده کرده تا در برابر بمب و راکت مقاومت داشته باشند. برای کف سازی های بتنی، کفپوش های اپوکسی و همچنین کفپوش های پلی اورتان از الیاف بتن استفاده شده تا از این طریق مانع از ایجاد ترک های احتمالی در سطح بتن و بالا رفتن مقاومت آنها شود.

در صنایع هوایی و فرودگاهی، آزمایشگاه های مختلف، راه و ساختمان، سد سازی، پایه های پل های عظیم، کانال های آب و گاز، ساختمان های مخابراتی و همچنین ضد زلزله کردن ساختمان های مختلف نیاز به مقاوم سازی سازه وجود دارد و … می توان از الیاف فولادی و فلزی بتن همراه با الیاف بتن مسطح شده استفاده نمود.

مزیت استفاده از الیاف بتن

الیاف بتن باعث می شود تا بسیاری از هزینه ها کاهش یافته و سرعت اجرای کار افزایش یابد. بتن الیافی جایگزین مناسبی در مقابل فشار های مکانیکی وارده در سازه های بسیار عظیم می باشد و زمان بتن ریزی را تسریع بخشیده و با کمک آن می توان ضخامت اجرایی پروژه ها و همچنین کیفیت مطلوبی را ایجاد نمود.

الیاف بتنی این امکان را فراهم می کنند تا مقدار بسیار زیادی از خطرات و صدمات ناشی از زلزله کاهش یافته و به همین خاطر به صورت گسترده از الیاف بتنی در سازه های بتنی استفاده می شود. با استفاده از الیاف بتنی می توان آرماتور بندی حرارتی و همچنین بهره گیری از میلگرد را حذف نمود. برای مثال الیاف فولادی یا الیاف پلیمری بتن جایگزین مناسبی برای بهره گیری در پروژه های مختلف می باشند. الیاف بتنی دارای ماهیت کم خطری هستند و ایمنی آنها در مقایسه با میلگرد و آرماتورهای حرارتی بسیار بیشتر خواهد بود.

الیاف بتنی به گونه ای هستند که در زمان کار با آنها نیاز به تخصص خاصی نبوده و با توجه به اینکه دارای بسته بندی های مشخصی هستند به راحتی می توان تخمین زد که برای یک متر مربع بتن ریزی نیاز به چه حجمی از الیاف بتن وجود دارد. از آنجایی که الیاف فلزی بتن در کل ملات بتن به صورت یکسان پخش شده است به همین خاطر نیرو مناسبی به صورت فراگیر در الیاف بتن وجود دارد. در الیاف بتنی هیچ گونه اکسیداسیونی انجام نمی گیرد و امکان جدا شدن آنها از ملات بتن وجود ندارد و به دلیل وجود روکش های ضد زنگی که روی الیاف بتنی وجود دارد طول عمر آنها را بسیار طولانی تر خواهد کرد. به دلیل اینکه الیاف بتن به صورت کاتوره ای می باشند این امکان را فراهم می کنند تا یک سازه بتنی در مقابل فشارهای مقطعی و سراسری تحمل بسیار زیادی از خود نشان دهد.

با کمک الیاف بتنی عمر بتن افزایش یافته و امکان خستگی آنها از بین می رود و می توان با استفاده از آنها مقاومت بسیار ویژه ای را در بتن ایجاد نمود. امکان حمله ور شدن سولفات و همچنین مواد مخرب در بتن از بین رفته و می توان با بهره گیری از این الیاف از مقاوم سازی بتن اطمینان کسب کرده و دیگرنگرانی از بین رفتن مقاومت و تخریب بتن از بین می رود.  

انواع مختلف الیاف بتن

الیاف بتن با توجه به ساختار و شکل های مختلفی که دارد به صورت موردی و درخواست مصرف کننده تهیه و به دسته های مختلفی تقسیم بندی شده و در بازار قابل ارائه می باشند.

یکی از گونه های الیاف بتن الیاف بتن فلزی می باشد که به دو شکل الیاف فلزی بتن سینوسی و الیاف فلزی بتن قلاب دار ارائه می شوند. نمونه های دیگری از الیاف بتن الیاف پلیمری بتن و همچنین الیاف شیشه بتن می باشد که از آنها به جهت ساختن سازه های بتنی استفاده می شود و راهکاری برای مقاوم سازی بتن می باشند. برای تهیه کفپوش های اپوکسی بدون درز و یک تکه که دارای سطح یک دستی هستند از الیاف شیشه بتن بهره گرفته می شود تا اجرای اپوکسی به صورت ویژه انجام شود. الیاف فولادی بتن یک نوع الیاف بتن است که بیشتر از آن برای حوزه های نظامی و استراتژیکی استفاده می شود و بهره گیری از آن به همراه الیاف پلیمری بتن باعث افزایش استحکام بتن گردیده و ضریب انعطاف پذیری آن را بالا می بردو این مسله در نهایت به عمر سازه بتنی می افزاید و حتی می توان از عدم اکسیداسیون شدن آرماتورها اطمینان کسب نمود.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید