انجام نورپردازی

نورپردازی داخلی ساختمان

در معماری داخلی ساختمان نورپردازی نقش مهمی داشته و تا حد زیادی به زیبایی محیط کمک می کند. اما بهتر است نورپردازی را در زمان طراحی معماری داخلی ساختمان انجام دهید، دلیل آن هم این است که می توانید متناسب با مساحت و نوع پوشش بدنه ساختمان از ابزار نورپردازی مناسبی استفاده کنید. تا بتوانید در نهایت نورپردازی زیبا و ایده آلی را ایجاد کنید.

همان طور که گفته شد امروزه نورپردازی های مختلف تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و جلوه نمای داخلی ساختمان دارند به همین خاطر باید در زمان طراحی معماری داخلی ساختمان به ابعاد مختلف ایجاد نورپردازی توجه داشته باشید.

نکته ای که باید در نظر بگیرید، این است که نورپردازی دکوراسیون داخلی خانه یک راه سریع و همچنین مقرون به صرفه است تا از طریق آن بتوانید فضای خانه خود را آرامش بخش نمایید. حتی می توان گفت که نورپردازی های مختلف باعث می شود تا عمق و جذابیت دکوراسیون خانه شما افزایش یافته و علاوه بر حس آرامشی که دریافت می کنید، کاملا لذت بخش هم خواهد بود.

نکاتی برای انجام نورپردازی های مختلف :

۱-فراموش نکنید که در نورپردازی های کلی بهتر است برای تمام کلید های برق دیمر قرار دهید تا در زمان استراحت یا تماشای تلویزیون بتوانید نور تند و آزار دهنده را کاهش داده و به راحتی فیلم خود را ببینید. به همین خاطر توصیه می کنیم بجای استفاده از کلید های برق سنتی از دیمر استفاده شود تا بتوان میزان و شدت نور را در شرایط مختلف تنظیم نمود. یادتان نرود که استفاده از دیمر باعث می شود تا هزینه ماهیانه مصرف برق به صورت شگفت انگیزی کاهش یافته و در مصرف انرژی صرف جوری شود.

۲- گیاهان آپارتمانی که در خانه خود دارید را هم می توانید با نورپردازی زیبا تر کنید. برای انجام این کار باید از نورپردازی های رو به بالا استفاده کنید تا بتوان از این طریق بخش بالایی فضا را به صورت کامل روشن نمایید.  

توجه داشته باشید که این نوع نورپردازی اصلا” آزار دهنده نبوده و هرگز به صورت مستقیم و با شدت از بالا به پایین نمی تابد و حتی نیاز به سیم کشی های حرفه ای نداشته  و شما این امکان را دارید که از چراغ هایی استفاده کنید که به راحتی نور را رو به بالا منتشر می کنند. حتی می توانید از این چراغ ها در پشت مبلمان و وسایل بزرگ هم استفاده کنید.

۳- در فضای اتاق خواب هم می توانید از چندین نور پردازی استفاده کنید تا جذابیت فضاهای مختلف اتاق بیشتر شود. برای مثال استفاده از نورپردازی سقفی، چراغ های زمینی یا رومیزی، نور پردازی های رو به بالا و همچنین استفاده از نورهای متمرکز و حتی بهره گیری از شمع های متعدد باعث می شود تا زیبایی فضا در دکوراسیون گنجانده شود. توجه داشته باشید که برای تامین نور سقفی می توانید از لوسترهایی همراه با دیمر استفاده کنید و از آباژور در دو طرف تخت خواب بهره گرفته و همچنین از نورمتمرکز برای روشن نمودن تابلوهایی عکس خانوادگی خود استفاده کنید.

۴-نور پردازی در بالای آثار هنری و تابلو های زیبایی که در فضاهای مختلف خانه وجود دارد، باعث می شود تا زیبایی منزل شما بیشتر شده و اثر هنری برجسته تر به نظر برسد. به همین خاطر می توانید هالوژن هایی با نور متمرکز را در بالای تابلو ها نصب کرده تا سطح آنها را کاملا” قابل دید نماید.

۵-در صورتی که در خانه خود قفسه یا بوفه ای دارید که در آن مجموعه ای از مجسمه ها و وسایل تزئینی قرار دارد، می توانید این بخش را هم با کمک نورپردازی زیبا تر جلوه دهید، به گونه ای که جلب توجه کرده و جذابیت دکوراسیون را افزایش دهد.

۶- در سرویس بهداشتی باید از نور مناسبی استفاده شود و شاید بهترین مکانی که می توان از چراغ های تزئینی بهره گرفت، همین محیط می باشد. دلیل آن هم این است که چراغ های تزئینی باعث افزایش زیبایی و لطافت دکوراسیون این فضا می شود.

۷- در فضای آشپزخانه هم باید با نورپردازی های مختلفی که انجام می دهید، جلوه بی نظیری را ایجاد کنید. برای مثال می توانید قسمت های بالای کابینت ها را با هالوژن ها یا با کمک نورهای خطی نورپردازی کنید. انجام این کار دو حسن دارد و آن هم این است که علاوه بر جلوه زیبایی که در آشپزخانه با نورهای مختلف ایجاد می شود، سطح کار شما را هم کاملا” روشن می کند.

۸- استفاده از آباژور در فضای اتاق نشیمن هم زیبایی خاصی در خانه شما ایجاد خواهد کرد و به زیبایی نورپردازی فضا هم کمک می کند. اما پیشنهاد می کنیم که کلاهک آباژور را ساده انتخاب نکنید، بلکه می تواند با خرید یک کلاهک طرح ها و رنگی که متناسب با خانه شما باشد، جلوه اتاق را متحول کنید.

۹- در صورتی که تمایل به استفاده از لوستر دارید، بهتر است به فکر تغییر آن بوده و از لوستر هایی که امروزه وارد بازار شده و بسیار شیک و مدرن هستند، استفاده کنید. البته در زمان خرید توجه داشته باشید که لوستری انتخابی شما متناسب با دکوراسیون منزلتان باشد.

۱۰- در صورتی که فضای تاریکی در خانه خود دارید، از سنسورهای حرکتی برای نورپردازی این فضا استفاده کنید. برای مثال راهروی منزل از فضاهایی است که نیاز به حسگر های حرکتی داشته تا فرد به محض ورود به راهرو چراغ به صورت خودکار روشن شود. توجه داشته باشید که با این راهکار دردسر های دسترسی به کلید برق برای برقراری روشنایی از بین می رود.

 

 

 

 

عکس نورپردازی
فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید