مراحل خانه تکانی :

همان طور که می دانید خانه تکانی از رسم های بسیار قدیمی است که برای آماده شدن عید نوروز انجام می شود. با اینکه امروزه خانه ها به دلیل کوچک بودن همیشه تمیز و مرتب می باشد، اما تمیز کردن خانه آن هم قبل از فرا رسیدن عید کاری است که خانم های خانه دار برای شگون هم که شده انجام می دهند و خانه خود را تمیز و مرتب می کنند. اما آنچه که باید به آن توجه کرد این است که این روزها کمتر کسی به صورت تمام وقت در خانه است  و به همین خاطر کار نظافت را باید به صورت تدریجی انجام داد و بهتر است که از یک روش خوب و برنامه ریزی شده برای تمیز کردن خانه خود کمک بگیرید تا بر طبق آن خانه ای تمیز داشته باشید.

۱-شروع به کار از همین حالا :

بهتر است بدانید که خانه تکانی شب عید از کارهایی است که باید مدت ها قبل از رسیدن عید نوروز انجام شود. بر خلاف آنچه که تصور می کنید خانه تکانی شب عید مخصوص شب عید نخواهد بود و باید قبل از فرا رسیدن تحویل سال کار تمیز کردن خانه به پایان رسیده باشد. در واقع اگر از یک روش صحیح برای خانه تکانی استفاده کنید، خواهید دید که داشتن یک خانه مرتب آن هم در هنگام تعطیلات نوروز، ساده تر از چیزی است که تصور می کنید. توصیه ما این است که خانه تکانی را قبل از دوران پرتنش آخر فصل انجام دهید. زیرا این کار باعث می شود تا بدون عجله و فشار روحی، تمیز کردن منزل را انجام دهید و به اندازه ی کافی برای تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان داشته باشید.

 ۲-تهیه فهرست برای کارها :

بهتر است قبل از اینکه شروع به تمیز کردن خانه کنید یک فهرست از تمام چیز هایی که باید تمیز شود، تهیه کنید. پیشنهاد ما این است که کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و برای انجام هر کاری زمانی را مشخص نمایید. با انجام این کار شما این امکان را دارید که از تمام زمان خود برای تمیز کردن منزل استفاده کنید، حتی از زمان های اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهی تلویزیون می توانید برای اینکه چند تکه لباس را در داخل ماشین لباس شویی بریزید، بهره بگیرید. به این ترتیب شما با انجام هر کار می توانید آن را در فهرست  کارها علامت بزنید. این کار باعث می شود تا حس بسیار خوبی به شما دست دهد. زیرا احتمال این که کارها را تمام و کمال انجام دهید، بسیار بیشتر خواهد بود.

 ۳ استفاده از فرصت های کوتاه :

آنچه که باید برای داشتن خانه ای تمیز و مرتب بدانید این است که، لازم نیست زمان زیادی در اختیار داشته باشید، بلکه می توانید از فرصت های کوتاه خود به شکل باور نکردنی استفاده کنید. در واقع اگر در روز ۳۰ دقیقه را به نظافت منزل خود اختصاص دهید، خواهید دید که نتیجه کار کاملا رضایت بخش می باشد. شما می توانید برای مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یک زمان ثابت را در نظر بگیرید و به انجام کارها بپردازید. این زمان ثابت بهتر است قبل از خواب یا قبل از صبحانه باشد تا همزمان نظافت خانه را هم  انجام دهید. برای مثال در هنگام صبح بعد از دوش گرفتن می توانید آینه حمام را تمیز کنید یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص بشویید و تمیز کنید.

 ۴-استفاده از راه های فرعی :

در صورتی که به همه توصیه ها به جز مورد اول عمل کرده ولی باز هم وقت آورده اید، بهتر است بخش های مهم و اساسی مانند پرده ها، فرش ها و مبلمان را تمیز کنید و نظافت داخل کمد ها، کابینت ها و سایر قسمت های مخفی منزل را به زمان دیگری موکول کنید.

 ۵ انجام کارها با کمک دیگران :

همان طور که می دانید سال تنها برای شما نو نمی شود و نباید شما به تنهایی به انجام کارهای منزل بپردازید، بلکه در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص دهید و از همه اعضای خانواده برای این منظور کمک بگیرید. فرزندان را ترغیب کنید که  تختخواب های خود را مرتب کرده، اسباب بازی ها و لوازم دیگر خود را جمع کنند و پس از گردگیری قفسه ها را سر جای خود بگذارند. با کمک فرزندان علاوه بر اینکه آنها را به عادت خوبی تشویق می کنید، باری را هم از دوش خود بر می دارید.

 ۶ ساده کردن کارها :

نکته ای باید به آن توجه کنید این است که تمیز کردن اطراف یک شیء اضافه راحت تر از دور انداختن آن خواهد بود. اما بهتر است بدانید که انجام این کار در طولانی مدت درست نخواهد بود. از این رو پیشنهاد می کنیم که خرده ریز ها را کاهش داده و یا با  تهیه وسایلی مانند جاکلیدی، جاکفشی و… به مرتب شدن خرده ریزها بپردازید. بهتر است بعضی از لباس هایی را که برای شما کوچک شده یا مدت زمان زیادی است که آنها را نپوشیده اید را دور بیندازید. حتی  دور انداختن وسایلی که به هر دلیلی ناقص شده اند، مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره ی بدلی، ظروف شکسته  که دوباره چسبانده شده و…می تواند به مرتب شدن خانه شما کمک کرده و کار نظافت را برای شما راحت تر کند.  

 ۷– خوش گذران در زمان کار :

برای نظافت منزل خود لازم نیست که کارهای سخت انجام دهید، بلکه می توانید در هنگام کار یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی مفید را گوش دهید. زیرا این کار باعث می شود تا شما با اشتیاق بیشتری به تحرک بپردازید. بهتر است برای خود یا اعضای خانواده انگیزه ای ایجاد کنید و با توجه به آن به انجام کارها بپردازید. برای مثال می توانید به فرزندان خود قول دهید که اگر کارها را مطابق برنامه انجام دهند، به آنها جایزه می دهید. البته بهتر است  این جایزه مانند تماشای یک برنامه تلویزیونی بسیار ساده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید