ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پنل ها ساختار سبک و مرکبی دارند که از دو سمت محدود به دو لایه شده اند و در بین آنها از یک لایه عایق استفاده شده است. لایه عایق موجود در بین دو لایه بسیار نرم و سبک بوده و خواص فیزیکی خاصی دارد.

در واقع ساندویچ پنل از ترکیب چند لایه مواد مختلف مانند پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه که به صورت یکپارچه در کنار هم قرار گرفته اند، تشکیل شده است و با ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک و همچنین ورق گالوانیزه ساده، رنگی و طرح دار پوشش داده شده اند و در صنعت دارای انواع مختلفی بوده و در زمینه ساخت و ساز کاربرد فراوانی دارند و به دو شکل دیواری و سقفی قابل عرضه می باشند. از آنجایی که در دنیای امروز سرعت و کیفیت بالای فرایند های ارائه شده بسیار اهمیت دارد، استفاده از این نوع محصولات کاربردی تر خواهد بود.

کاربرد ساندویچ پانل

از ساندویچ پانل ها در فضای سرد خانه های گوشت و مواد لبنی، باشگاه ها، سالن های ورزشی، استخر های سر پوشیده و همچنین درمانگاه های صحرایی، کارخانه ها،  تعمیر گاه های سیار، ویلا ها و خانه های ویلایی، ساختمان های اداری و هتل ها، واحد های امدادی، انبار ها و سوله ها و … کاربرد داشته و می توان دیوار ها و سقف ساختمان های صنعتی و سقف کاذب اتاق های اداری کارخانه ها را با ساندویچ پنل ها پوشاند و به عنوان دیوار برای تقسم بندی داخلی یک محیط استفاده نمود. در زمینه صنعتی هم می توان از ساندویچ پانل ها در ساخت کانکس، کانتینر، خانه های پیش ساخته، سوله و سازه های فلزی و … استفاده کرد.

ویژگی های ساندویچ پانل ها

دلیل استفاده از ساندویچ پانل ها در فضاهای صنعتی و ساختمانی این است که این محصول عایق بسیار قوی انرژی بوده و به کمک آنها می توان انتقال رطوبت، صوت و حرات را تا حد زیادی کاهش داد. این محصول در مقایسه با سایر مصالح دیگر سبک تر بوده و از قیمت ارزان تری هم برخوردار می باشند. قابلیت شست و شو، نصب و اجرای آسان هم از قابلیت های ساندویچ پنل ها به شمار می رود. تنوع رنگی در این محصول زیاد است و مقاومت بالایی در برابر خطرات احتمالی همانند زلزله دارند.

ساندویچ پنل ها عمر بالایی داشته و قابلیت انعطاف پذیری آنها بسیار بالا بوده و می توان با کمک این مزیت طرح های خاصی را ایجاد نمود. این محصول به هیچ عنوان دچار خوردگی نشده و در برابر حلال ها مقاوم بوده و می توان از آنها در محیط های اسیدی و بازی استفاده نمود.

توجه داشته باشید که ساندویچ پنل ها قایلیت اشتعال بسیار پایینی دارند و می توان از آنها به صورت مجدد در پروژه های مختلف استفاده نمود.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پنل ها یا همان ساندویچ پانل ها انواع مختلفی دارند و در ساخت هر کدام از آنها مواد مختلفی استفاده شده است که شامل موارد زیر هستند.

ساندویچ پنل های پلی اورتان

ساندویچ پنل های پلی اروتان یا پلی یورتان به گونه ای هستند که در آنها برای عایق بندی از فوم های پلی یورتان استفاده شده و در دو نوع قابل عرضه می باشند. نوع اول از ترکیب پلی یول و ایزو سیا نورات تولید شده اند و با نام PIR معروف هستند و نوع دوم از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات تهیه و PUR نام دارند.

توجه داشته باشید که در هر دو روش برای اینکه عملیات ترکیب به سرعت انجام شود، از کاتالیزور استفاده می شود و برای اینکه دانستیته فوم را تنظیم کنند از گاز B141 بهره گرفته شده است.

تفاوت ساندویچ پانل های PIR و PUR

ساندویچ پنل هایی که از نوع PIR هستند، کاملا ضد حریق بوده و مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند. وزن این نوع از ساندویچ پانل ها بسیار کم است و عایق حرارتی، برودتی و صوت مناسبی می باشند.

ساندویچ پانل های پلی استایرن

از فوم های پلی استایرن که همان یونولیت ها هستند، برای عایق بندی ساندویچ پانل های پلی استایرن استفاده می شود. با اینکه این نوع ساندویچ پانل ها نسبت به ساندویچ پانل های پلی یورتان در برابر صوت و حرارت عایق نسبتا پایینی دارند، اما سبک تر از آنها بوده و دارای قیمت مناسب تری هستند.

ساندویچ پانل های پشم سنگ

عایق ساندویچ پانل های پشم سنگ از الیاف پشم سنگ تشکیل شده است. ضد حریق بودن، مهم ترین ویژگی ساندویچ پانل های پشم سنگ می باشد و حتی می توان گفت که درجه ضد حریق بودن ساندویچ پانل های پشم سنگ از ساندویچ پانل های پلی یورتان PIR هم خیلی بالاتر می باشد.

نحوه نصب ساندویچ پانل ها

برای نصب ساندویچ پانل ها باید نکاتی را مورد توجه قرار داد که شامل موارد زیر می باشند.

در ابتدا باید پانل ها را به بنا متصل کرده و تمام نقاط پانل ها را با استفاده از فلاشینگ هایی با ضخامت یک تا دو میلی متر به یکدیگر متصل نمود و سپس با کمک چسب پلی یورتان درز بین پانل ها گرفته شود.

برای اینکه پرت پنل ها کمتر شود، باید محل قرار گرفتن پانل ها، فاصله بین ستون ها و حتی ارتفاع پانل ها و … را در نظر بگیرید.

نصب ساندویچ پانل ها را باید با استفاده از پیچ های واشر دار مخصوص انجام داد و حتی باید گام و ارتفاع پیچ ها هم متناسب با ضخامت پنل ها باشد.

ساختار اصلی ساندویچ پنل

لایه خارجی و داخلی ساندویچ پنل ها که آخرین سطح پانل از دو طرف را تشکیل می دهند، در اصل نمای کار می باشند. لایه بعد به عنوان عایق در هسته ساندویچ پنل قرار داشته که وظیفه برودت و آب بندی را بر عهده دارد و در صورتی که ساندویچ پنل ها به روش دیسکانتینیوز ساخته شوند، باید از یک لایه نازک چسب مخصوص برای چسباندن لایه خارجی و داخلی به هم استفاده شود.

رنگ های ساندویچ پنل

همان طور که گفته شد، تنوع رنگی ساندویچ پانل ها زیاد است و به صورت کلی در ۱۲ طیف رنگی مختلف تولید می شوند که می توان از بین رنگ ها به رنگ  آبی، قرمز، نقره ای، زرد، سبز و … اشاره نمود.

ضخامت ساندویچ پانل ها

ضخامت ساندویچ پنل ها از ۴ تا ۲۵ سانتی متر بوده که می توان بر حسب سفارش این ضخامت را تغییر داد و همچنین فوم داخلی ساندویچ پانل ها از جنس پلی اروتان با دانسیته ۴۰ کیلو گرم بر متر مربع می باشد.

انواع مدل های ساندویچ پانل ها

ساندویچ پنل های به صورت سقفی و دیواری بوده و هر کدام از آنها اگر به عنوان دیواری مورد استفاده قرار بگیرند، دارای انواع مختلفی هستند که شامل ساندویچ پانل دیواری ساده، نر و مادگی، پیچ مخفی و همچنین ساندویچ پانل های دیواری قفل دارمی باشند و در صورتی که ساندویچ پانل ها به صورت سقفی مورد استفاده قرار گیرند، دارای مدل های سقفی ساده و سقفی پیچ مخفی هستند. نمونه دیگر از ساندویچ پانل ها به صورت پانل های طرح سفال به شکل ساده قابل اجرا می باشند.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل های سقفی از مصالح ساختمانی به حساب می آیند که برای پوشش سقف از آنها استفاده می شود و ضخامت آنها بین ۴ تا ۲۰ سانتی متر می باشد. فرم قرار گرفته در بین لایه های ساندویچ پانل سقفی از جنس پلی یورتان سخت با دانسیته ۲±۴۰بوده که عایق بودن و استحکام سقف با وجود تزریق این فوم در ساندویچ پانل های سقفی تضمین می شود و نسبت به رشد قارچ و گیاه دارای مقاومت بالایی بوده و از ضریب هدایت حرارتی پایینی برخوردار می باشند. همه این مزیت ها دلیل خوبی است که از ساندویچ پانل ها به عنوان پوشش سقف مورد استفاده قرار گیرند. البته نباید فراموش کرد که عرض مفید ساندویچ پانل های سقفی ۰۸/۱ متر است که بسیار قابل استفاده می باشند.

کاربرد ساندویچ پانل های سقفی

از ساندویچ پانل های سقفی برای پوشش سقف سوله های صنعتی و همچنین سوله های ورزشی استفاده کرده و مناسب جهت سقف کانکس های پیش ساخته و حتی خانه های ویلایی هستند. ساندویچ پانل های سقفی را می توان در آشیانه هواپیما ها و همچنین ساختمان های صنعتی مورد استفاده قرار داد.

ساندویچ پانل های دیواری

ساندویچ پانل های دیواری برای پوشش دیواره محیط های صنعتی، کانکس ها و سرد خانه ها و … قابل استفاده هستند و عرض مفید آنها ۱/۱۴ متر می باشد. ضخامت ساندویچ پانل های دیواری بین ۴ تا ۲۰ سانتی متر و دارای دو ورق صاف طرح دار می باشند که با رنگ الکترو استاتیک و ضد خش تولید می شوند. ضخامت های پنل های دیواری متفاوت بوده و در عرض یک متر و طول های مختلف در بازار موجود هستند. البته نمونه های جدید ساندویچ پانل های دیواری که امروزه برای نمای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند، ورق های صاف با دو طرح شیار دار و موج دار و لبه های کشویی هستند که در زمان نصب زیبایی بیشتری داشته و دیوار مستحکمی را ایجاد می کنند. ساندویچ پانل های دیواری با عرض ۱۱۶ سانتی متر که ۱۱۴ سانتی متر از آن قابل استفاده بوده و دارای طول های مختلفی باشند، برای محیط آزمایشگاه ها و اتاق های عمل مورد استفاده قرار می گیرند.

ساندویچ پانل های سردخانه ای

ساندویچ پانل های که مخصوص فضای سردخانه ها هستند، با ضخامت ۸ تا۲۰ سانتی متر تولید شده و فوم داخلی آنها از جنس پلی یورتان ریجید بوده که در بین دو لایه فلزی قرار گرفته است و به دلیل اینکه پلی یورتان مورد استفاده ماده ای سخت و شکننده است، به تنهایی نمی توان آن را استفاده نمود ولی با ساندویچ کردن آنها بین دو لایه فلزی با مقاومت کششی بسیار بالا، می توان خاصیت های مکانیکی مورد نیاز را به دست آورد.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید