فناوری های هوشمند در خانه

بدون دیدگاه

انرژی های تجدید پذیر

  • سلول های خورشیدی

پنل های خورشیدی دیگر جزو شناخته شده ترین فناوری ها در زمینه منابع تجدید پذیر انرژی هستند. خانه هایی که امکان نصب این پنل ها بر روی سقف شان وجود دارد به راحتی می توانند انرژی الکتریسیته مورد نیاز خود را تولید کرده و تا حد زیادی یا به کلی از برق شهری بی نیاز شوند. هر چه مساحت سقف و البته میزان بودجه بیشتر باشد می توان انرژی بیشتری از این راه بدست آورد.

اگر این منبع انرژی را در کنار سیستم های اتوماسیون خانگی قرار دهید، بیش از آنچه فکرش را بکنید به جایگزینی مناسب برای برق شهری تبدیل می شوند و ۳۰% درصد کاهش در قبض برق حاصل می شود که البته در بلند مدت محسوس تر است.

  • ژنراتور های بادی

این هم یکی از احتمالات است دیگر. البته برای خانه های شخصی در مناطق شهری به کار نمی آید ولی در ساختمان های بزرگ و مناطق غیر شهری مفید است. شاید بدانید که موثرترین توربین های بادی بزرگترین هم هستند.

  • ترموسات های هوشمند

سرمایه گذاری برای خرید ترموستاتی که می تواند به طور هوشمند با عادات زندگی شما خو بگیرد و بر اساس آن دمای منزل را تنظیم کند سرما یه گذاری بسیار ارزشمندی است.

  • سنسورهای روشن / خاموش لامپ ها

نصب کردن سنسورهایی که با تشخیص حضور یا غیبت افراد چراغ ها را روشن یا خاموش کنند هم از آن دست مواردی است که شاید کوچک به نظر بیاید ولی در کاهش مصرف برق مفید خواهد بود. تخمین عمومی میزان اتلاف انرژی و هزینه به خاطر روشن ماندن چراغ های اضافه، بسیار زیاد است.

اگر فرض کنیم یک لامپ ۱۰۰ واتی ۱۰ ساعت بی دلیل روشن بماند، ۱۰۰۰ وات الکتریسیته مصرف خواهد شد که می شود ۱ کیلو وات ساعت. با یک نگاه به قبض برق می توانید هزینه ۱ کیلو وات ساعت مصرف برق را حساب کنید و بعد ببینید در طول سال چند ۱۰ ساعت اضافه، لامپ های خانه روشن می مانند و چه هزینه ای رابه شما تحمیل می کنند.

این سنسورها با تشخیص حضور یا عدم حضور شما، روشنایی را کنترل می کنند. البته اتاق هایی که همیشه یک یا دو نفر در آن حضور دارند از این سنسورها منفعت نخواهند برد ولی محل هایی در خانه که ترافیک کم یا معمولی دارند، چرا.

آشپزی خانه هوشمند

امکان کنترل یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی و ظرف شویی، فر پخت غذا و …. به راحتی از طریق سیستم هوشمند آشپزخانه ممکن خواهد بود. می توانید زمان بندی مناسب برای کار را به هر یک بدهید یا خودشان آن را از اینترنت دریافت کنند و در ساعات اوج مصرف، کار نکنند.

سنسورهای هدر رفت آب

هدر رفتن آب نه فقط هزینه افزا است بلکه ناراحت کننده نیز هست. با توجه به کمبود منابع آب، اخلاقی نیست که نسبت به  هدر رفتن این بنیان زندگی بی تفاوت باشیم.  بسیاری از آب گرم کن ها به خاطر بهینه نبودن مصرف برق و گاز، این منابع و درآمد مردم را به هدر می دهند. خیلی ها هم به فکر استفاده از آب گرم کن های بدون مخزن برای کاهش این هزینه ها هستند ولی قبل از چنین خریدی که ارزان هم نیست یک راه دیگر را هم می شود امتحان کرد.

اگر بهترین فناوری ها را هم داشته ولی فرهنگ استفاده صحیح از آن ها را در خود رشد نداده باشیم باز هم آن ها می توانند بی فایده شوند. مشکل این است که خیلی از ما نمی دانیم که الگوهای رفتاری مان اشتباه هستند.

نوشتهٔ بعدی
نبایدها در دکوراسیون داخلی
نوشتهٔ پیشین
پوشش سقفی آندوویلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید