مبلمان منازل کوچک

بدون دیدگاه

مبلمان خانه های کوچک

به طور کلی میان مبلمان و عناصر ساختاری (کف، دیوار، سقف، پله و ….) یک فضا، دو نوع ارتباط می تواند وجود داشته باشد:

  1. اجزای مبلمان به صورت آزادانه و به راحتی در فضا قرار می گیرد و چیدمان های مختلف آن امکان پذیر است و شرایط انجام فعالیت را محیا می سازد. این چیدمان بیشتر برای خانه های بزرگ و متوسط پذیرفتنی است.
  2. مبلمان در یک یا چند جزخود ارتباط تنگاتنگ با فضا دارد و بر اساس شکل فضا و محل استقرار، انتخاب یا طراحی می شود. به این نوع مبلمان درون ساخت گفته می شود و عمدتا” برای خانه های کوچک و استفاده بهینه از فضا مناسب است.

آشنایی با نکات زیر در مورد مبلمان درون ساخت برای استفاده هر چه بهتر از فضا همراه با دکوراسیون مناسب، مفید است:

  • انتخاب فرم و طرح در مبلمان درون ساخت با محدودیت زیادی رو به رو نیست و بیشتر به ایده های خلاقانه طراح و افراد خانه برای بهره مندی هر چه بیشتر از فضا مربوط است تا انواع وسایل معمول، که تحت عنوان مبلمان منزل در فروشگاهها عرضه می شود.
  • استفاده جداگانه و مستقل از هر یک از اثاث خانه به وضوح نیاز به فضای بیشتر را الزامی می سازد، هر یک از وسایل ( از بوفه تا آباژور) دارای حریم فیزیکی در پیرامون خود هستند. استفاده چند منظوره از وسایل کاملا” با ماهیت مبلمان درون ساخت هماهنگ است و از طریق آن با کمترین فضا می توان بیشترین نیازها را پاسخ داد.
  • استفاده کامل از انواع وسایلی که بر اساس شکل فضا طراحی شده باشند موجب می شود انعطاف پذیری و تنوع بخشیدن به دکوراسیون به لحاظ فرم و شکل به مرور زمان کاهش یابد و به تنوع در رنگ و جزییات مربوط به آن محدود شود.
  • در گوشه هایی از فضا که بسته هستندو در معرض رفت و آمد قرار ندارند یا دو سمت شومینه به ویژه اگر در کنج واقع شده باشد با تعبیه نیمکت یا سکوهایی می توان فضای نشیمن مناسب بدون مبل و یا با استفاده از یک یا دو مبل آزاد به وجود آورد (فضای زیر نیمکت یا سکو نیزقابل استفاده است).
  • در تلفیق انواع وسایل، چهارچوب و قالب خاص وجود ندارد، مثلا” یک کتابخانه می تواند با بوفه، میز صوتی- تصویری، قسمت نشین و حتی شومینه ترکیب شود.
  • داشتن ایده ی مناسب به تنهایی متضمن ارائه ی نتیجه مطلوب نیست، بلکه ایده خوب همراه با طرح هنرمندانه و کیفیت مناسب اجراست که جذابیت را به همراه کارایی ایجاد می کند.
  • مسئله ی انتخاب مصالح و رنگ در مبلمان درون ساخت اهمیت ویژه ای دارد. استفاده از مصالح سنگین برای فضاهای کوچک هرچند ممکن است کارایی فضا را به دنبال داشته باشد اما موجب دلگیری و سنگینی فضا می شود. به این ترتیب استفاده از مصالح سبک و ظریف نظیر چوب و رنگ های روشن با تنوع و تضاد رنگ کنترل شده مطلوب است.
  • به نظر بسیاری از افراد، استفاده از مبلمان درون ساخت نامتعارف است و هزینه ی انجام دکوراسیون درون ساخت بیش از هزینه ی خرید تک تک وسایل مورد نیاز به نظر می رسد، اما نکته ی مهم استفاده چند منظوره از این نوع مبلمان و تامین حداکثر نیاز ها در حداقل فضاست که نیاز به خرید خرده ریزها را کاهش می دهد. از سوی دیگر چون ساخت و خرید این نوع مبلمان در هماهنگی با ابعاد و اندازه ی فضاست، معمولا”زیبایی، آرامش و تعادل بیشتری را نیز در خانه ایجاد می کند.
نوشتهٔ بعدی
خانه ای زیبا و راحت با رعایت نکاتی ساده
نوشتهٔ پیشین
دیزاین خانه کوچک ما!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید