مبلمان منازل کوچک

بدون دیدگاه

مبلمان خانه های کوچک

به طور کلی میان مبلمان و عناصر ساختاری (کف، دیوار، سقف، پله و ….) یک فضا، دو نوع ارتباط می تواند وجود داشته باشد:

  1. اجزای مبلمان به صورت آزادانه و به راحتی در فضا قرار می گیرد و چیدمان های مختلف آن امکان پذیر است و شرایط انجام فعالیت را محیا می سازد. این چیدمان بیشتر برای خانه های بزرگ و متوسط پذیرفتنی است.
  2. مبلمان در یک یا چند جزخود ارتباط تنگاتنگ با فضا دارد و بر اساس شکل فضا و محل استقرار، انتخاب یا طراحی می شود. به این نوع مبلمان درون ساخت گفته می شود و عمدتا” برای خانه های کوچک و استفاده بهینه از فضا مناسب است.

آشنایی با نکات زیر در مورد مبلمان درون ساخت برای استفاده هر چه بهتر از فضا همراه با دکوراسیون مناسب، مفید است:

  • انتخاب فرم و طرح در مبلمان درون ساخت با محدودیت زیادی رو به رو نیست و بیشتر به ایده های خلاقانه طراح و افراد خانه برای بهره مندی هر چه بیشتر از فضا مربوط است تا انواع وسایل معمول، که تحت عنوان مبلمان منزل در فروشگاهها عرضه می شود.
  • استفاده جداگانه و مستقل از هر یک از اثاث خانه به وضوح نیاز به فضای بیشتر را الزامی می سازد، هر یک از وسایل ( از بوفه تا آباژور) دارای حریم فیزیکی در پیرامون خود هستند. استفاده چند منظوره از وسایل کاملا” با ماهیت مبلمان درون ساخت هماهنگ است و از طریق آن با کمترین فضا می توان بیشترین نیازها را پاسخ داد.
  • استفاده کامل از انواع وسایلی که بر اساس شکل فضا طراحی شده باشند موجب می شود انعطاف پذیری و تنوع بخشیدن به دکوراسیون به لحاظ فرم و شکل به مرور زمان کاهش یابد و به تنوع در رنگ و جزییات مربوط به آن محدود شود.
  • در گوشه هایی از فضا که بسته هستندو در معرض رفت و آمد قرار ندارند یا دو سمت شومینه به ویژه اگر در کنج واقع شده باشد با تعبیه نیمکت یا سکوهایی می توان فضای نشیمن مناسب بدون مبل و یا با استفاده از یک یا دو مبل آزاد به وجود آورد (فضای زیر نیمکت یا سکو نیزقابل استفاده است).
  • در تلفیق انواع وسایل، چهارچوب و قالب خاص وجود ندارد، مثلا” یک کتابخانه می تواند با بوفه، میز صوتی- تصویری، قسمت نشین و حتی شومینه ترکیب شود.
  • داشتن ایده ی مناسب به تنهایی متضمن ارائه ی نتیجه مطلوب نیست، بلکه ایده خوب همراه با طرح هنرمندانه و کیفیت مناسب اجراست که جذابیت را به همراه کارایی ایجاد می کند.
  • مسئله ی انتخاب مصالح و رنگ در مبلمان درون ساخت اهمیت ویژه ای دارد. استفاده از مصالح سنگین برای فضاهای کوچک هرچند ممکن است کارایی فضا را به دنبال داشته باشد اما موجب دلگیری و سنگینی فضا می شود. به این ترتیب استفاده از مصالح سبک و ظریف نظیر چوب و رنگ های روشن با تنوع و تضاد رنگ کنترل شده مطلوب است.
  • به نظر بسیاری از افراد، استفاده از مبلمان درون ساخت نامتعارف است و هزینه ی انجام دکوراسیون درون ساخت بیش از هزینه ی خرید تک تک وسایل مورد نیاز به نظر می رسد، اما نکته ی مهم استفاده چند منظوره از این نوع مبلمان و تامین حداکثر نیاز ها در حداقل فضاست که نیاز به خرید خرده ریزها را کاهش می دهد. از سوی دیگر چون ساخت و خرید این نوع مبلمان در هماهنگی با ابعاد و اندازه ی فضاست، معمولا”زیبایی، آرامش و تعادل بیشتری را نیز در خانه ایجاد می کند.
نوشتهٔ بعدی
خانه ای زیبا و راحت با رعایت نکاتی ساده
نوشتهٔ پیشین
دیزاین خانه کوچک ما!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید