نورپردازی لاکچری در خانه

بدون دیدگاه

نورپردازی لاکچری

با کمک نور و روشنایی می توان زیبایی یک فضا را چشمگیر نمود زیرا زیبایی در تاریکی هیچ مفهومی ندارد و با استفاده از نور است که می توان جلوه های بصری لوکسی را ایجاد کرده که بسیار تاثیرگذار باشد.

البته نکته مهم این است که نورپردازی علاوه بر اینکه از جنبه زیبایی شناختی قابل اهمیت است، از لحاظ عملکردی هم بسیار تاثیرگذار است. در قدیم بهره گیری از روشنایی صرفا برای روشن شدن محیط بود اما امروزه نور جنبه های دیگری هم دارد که بهره گیری از آن را بیشتر کرده است.

کاربرد نورپردازی در منزل

با استفاده از نورپردازی می توان سرعت فروش واحد های مسکونی را افزایش داده و ساختمان را تبدیل به خانه ای خاص نمود. نورپردازی می تواند بافت و رنگ فضا را برجسته کرده و کیفیت بهتری در فضا ایجاد می کند.

شکوه و جلال ساختمان با استفاده از نورپردازی بیشتر می شود و باعث ایجاد محیطی مطلوب در خانه می شود. با نور و روشنایی های خاص می توان سطح های مختلف خانه را آراسته کرده و تضادی هیجان انگیز  را در فضا به وجود آورد.

هدف از نورپردازی

دو هدف مهم از ایجاد نور و روشنایی در فضا وجود دارد که باعث ایجاد فضایی مطلوب می شود. هدف اول روشن شدن محیط و هدف دوم دکوراتیو کردن فضا می باشد که این دو هدف در نهایت باعث می شود تا روند سکونت در ساختمان را بهبود بخشیده و جنبه های روان شناختی را افزایش می دهد.

مزایای استفاده از نور در محیط

یکی از مهم ترین مزیت های نورپردازی مصنوعی که باعث لوکس شدن فضا می شود این است که فضا را وسیع تر یا کوچکتر نشان می دهد و برای اینکه حس لوکس بودن در فضا جریان یابد می توان از این مزیت مهم نورپردازی استفاد نمود.

نوپردازی تاکیدی

در فضاهای لوکس از یک نوع نورپردازی استفاده می شود که با کمک آن می توان روی یک سطح یا وسیله تاکید بیشتری نمود. برای مثال اگر مجسمه ای گران قیمت دارید که می خواهید در فضا نشیمن بیشتر جلوه توجه کند می توانید با تاباندن نور روی این مجسمه ارزش و جلوه آن را بیشتر کرده و فضایی جذاب، تکرار نشدنی و همچنین متضاد را در فضا ایجاد کنید.

نورپردازی اتاق نشیمن

فضای نشیمن بخشی از خانه است که تمام اعضای خانواده به صورت معمول از آن استفاده می کنند و با تماشای تلویزیون و هم صحبتی با اعضای خانواده خود وقتشان را سپری می کنند. از این رو نورپردازی این فضا باید به گونه ای باشد که هیچ گونه خیرگی را ایجاد نکرده و در نهایت باعث خستگی چشم اعضای خانواده نشود. برای این فضا باید از نورپردازی های غیر مستقیم استفاده کرده و نوری یکنواخت با سایه های یکدست ایجاد کرد.

برای فضای نشیمن نباید از چراغ هایی استفاده کرد که انعکاس نور آنها روی صفحه تلویزیون باعث ایجاد مزاحمت شده و دید افراد را مختل کند.

روشناییی در فضای پذیرایی

پذیرایی منزل از فضاهایی است که افراد دور هم برای پذرایی شدن و صحبت کردن جمع شده و باید نور این فضا از مقابل و از دو طرف نسبت به صورت و نیم تنه باشد. بر خلاف فضای نشیمن در اتاق پذیرایی می توان از دو نور مستقیم و غیر مستقیم استفاده نمود.

برای استفاده از نور غیر مستقیم باید سطوح مختلف دیوارها و سقف ضریب انعکاس بالایی داشته باشد و اگر می خواهید از نورپردازی مستقیم استفاده کنید می توانید با قرار دادن منبع نوری در نطقه مرکزی اتاق پذیرایی روشنایی متداولی را ایجاد کرد.

بهره گیری از لوستر

لوستر به عنوان یک منبع نوری مهم در محیط استفاده می شود که اگر لامپ های مورد استفاده در آن در معرض دید است نباید از لامپ فلورسنت استفاده کرد زیرا این نوع لامپ ها با وجود اینکه کم مصرف هستند اما جلوه و زیبایی مناسبی ندارند و باعث می شود تا ابهت لوستر کاهش یابد. از این رو توصیه می کنیم از لامپ های ال ای دی استفاده شود.

لوستر ها با دو پل روشن و خاموش می شوند و این مسله باعث می شود تا بتوان میزان شدت نور را کنترل نمود.

لامپ هایی که برای لوستر انتخاب می شود باید دمای رنگ نور یکسان و همچنین رنگی گرم داشته باشند.

برای فضا پذیرایی با استفاده از نور مستقیم و غیر مستقیم مانند آباژور ، دیوارکوب های آویزی و سقفی می توان تلفیق بسیار متفاوتی ایجاد کرده که بیانگر حس درونی افراد ساکن در خانه باشد.

ناهارخوری با نورپردازی متفاوت

برای اینکه نور پردازی زیبا و البته متفاوتی را در فضای ناهارخوری منزل ایجاد کنید باید از نورهای خاص که باعث ایجاد محیطی زیبا و بی نظیر می شود استفاده شود.

به صورت معمول در اتاق ناهارخوری از چراغ های آویز در بالای میز استفاده می شود که نور آن به صورت مستقیم روی میز می تابد. نکته مهم این است که باید میزان روشنایی صفحه میز بیشتر از فضای اطراف آن باشد تا از این طریق علاوه بر اینکه غذاها در زمان سرو به خوبی دیده شوند، کیفیت و ظرافت ظروف هم به چشم بیایند.

هرگز نباید از روشنایی فقط بر روی سطح افق میز استفاده شود زیرا در این حالن صورت افرادی که دور میز نشسته اند در حالت نیم سایه قرار گرفته و خطوط روی صورت آنها به شکل ناخوشایندی در می آید که این مسله در دکوراسیون و نورپردازی فضا باید مورد توجه قرار گیرد تا جلوه زشتی ایجاد نشود. از این رو توصیه می کنیم در اتاق ناهارخوری از چراغ هایی استفاده کنید تا علاوه بر روشن کردن میز اطراف را هم نورانی کند.

نوشتهٔ بعدی
سنگ های نورگذر دکوراتیو
نوشتهٔ پیشین
پله های پیش ساخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید