نورگیر سقفی

نورگیرهای سقفی یا به عبارت دیگر پنجره های سقفی برای انتقال دادن نور و همچنین روشن نمودن فضای داخلی ساختمان استفاده می شوند و از شیشه های دو جداره برای پوشش این نورگیرها بهره می گیرند.
کاربرد نورگیرهای بسته و باز شو
نورگیر های سقفی علاوه بر اینکه به صورت کاملا بسته هستند قابلیت باز شوندگی هم دارند و این مدل نورگیرهای سقفی به جهت تهویه هوا کاربرد دارند و با کمک آنها می توان از نور طبیعی استفاده نمود.
نورگیرهای بازشونده با استفاده از یک فنر باز و بسته می شوند و با استفاده از زنجیر قابل کنترل می باشند و نمونه های دیگری که قابلیت بازشوندگی دارند روی ریل های دندانه دار باز و بسته و به صورت کاراتر می باشند.
از نورگیرهای باز شو نمی توان در هر شرایط آب و هوایی استفاده نمود اما بهره گیری از آنها در بالای حمام و آشپزخانه باعث می شود تا هوای مرطوبی که در این فضاها وجود دارد کاملا تخلیه شود. توجه داشته باشید که مقدار هوایی که از سقف جریان می یابد بستگی به سرعت باد، تغییر فشار و همچنین تفاوت درجه حرارت داخل و خارج دارد.
با وجود اینکه هوای خنک از همان مجرایی که نور وارد می شود جریان پیدا می کند اما نکته مهم تر وجود هوای گرمی است که از این محیط امکان خارج شدن پیدا می کند. نور گیرهای سقفی بسته عایق گرمایشی مناسبی هستند و در برابر باد و باران های زیاد مقاومت بالایی دارند.

کاربرد نورگیرهای سقفی

به صورت کلی از پوشش های نورگیر سقفی برای فضاهای مسکونی، اداری، تجاری، مراکز مذهبی و پاساژ ها استفاده می شود. در پاسیو و حیاط خلوت ساختمان های مسکونی می توان از پنجره های سقفی به عنوان نورگیر استفاده نمود. توجه داشته باشید که در فضای حیاط خلوت هایی که به صورت بلا استفاده مانده اند می توان از نورگیرهای سقفی استفاده نمود. بهره گیری از این ایده نه تنها باعث بزرگتر نشان دادن فضای ساختمان می شود، بلکه  می توان از این فضا به عنوان آشپزخانه دوم، گلخانه، کتابخانه و … استفاده نمود.
انواع نورگیرهای سقفی
با توجه به معماری ساختمان ها می توان از انواع و طرح های مختلف نورگیرهای سقفی استفاده نمود که هر کدام از آنها خصوصیات خاص خود را دارند.

نورگیر سقفی پلی کربنات

نوعی از نورگیرها وجود دارد که با ورق پلی کربنات ساخته می شوند و مقاومت آنها ۲۵۰ برابر شیشه می باشد و به صورت کاملا ارتجاعی بوده و حالت نشکن دارند. این نوع از نورگیرها قیمت مناسبی داشته و در مقابل اشعه ماورای بنفش UV مقاومت بالایی دارند و به دلیل داشتن رنگی شفاف در حدود ۹۰ درصد نور پاسیو و حیاط خلوت را تامین می کنند. تنوع رنگ در نورگیرهای پلی کربنات بسیار زیاد است و نمونه بازشونده آنها قابلیت شست و شو و تهوه هوا را دارد. نورگیرهای سقفی پلی کربنات با طراحی های مختلفی مانند هرمی، قوسی، گنبدی و منشوری قایل اجرا می باشد و در باجه های خود پرداز، کیوسک های تلفن، ورودی های مترو، گلخانه های صنعتی و .. قابل استفاده هستند و حتی به عنوان یک پوشش برای جلوگیری از دید مستقیم هم کاربرد دارند.

نورگیرهای سقفی حبابی

نوع دیگری از نورگیرها وجود دارد که دارای پوشش حبابی بوده و جنس آنها از فایبر گلاس می باشد. این نوع از نورگیرها عایق مناسبی برای سرما و گرما بوده و چون در نورگیرهای حبابی از ورق های اکریلیک یا همان پلی گلاس استفاده می شود به میزان زیادی می توانند نور را منتقل کنند. این مدل از نورگیرهای سقفی دارای شاسی کشی های مناسبی هستند که باعث می شود ۸۵ درصد نور پاسیو و حیاط خلوت تامین شود.
این نوع نورگیرهای سقفی همانند نورگیرهای پلی کربنات قابلیت شست و شو داشته و با کمک نمونه های بازشو آنها می توان تهویه هوای محیط را انجام داد. این نوع نورگیرها در رنگ های پایه باعث ایجاد نمایی زیبا شده و با کمک آنها می توان نمای بیرونی ساختمان را زیباتر تر نمود.

کاربرد نورگیرهای سقفی حبابی

از نورگیرهای حبابی در تمامی محیط هایی که به نور طبیعی و همچنین آب بندی نیاز دارند از نورگیرهای حبابی استفاده می شود. برای مثال در منازل مسکونی برای فضاهای پاسیو، حیاط خلوت و آشپزخانه ها قابل استفاده بوده و در فضاهای تجاری و اداری برای سقف سوله ها، مجموعه های تجاری و ورزشی مانند استخر ها کاربرد داشته و در مکان های عمومی مانند پل های عابر پیاده، سقف پارکینگ ها، هتل ها، بیمارستان ها و همچنین برای آلاچیق ها و گلخانه های عمومی و خصوصی قابل استفاده می باشند.
فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید