هوای آلوده خانه در زمستان

بدون دیدگاه

تمیز باشید

شاید وسوسه شویم که گاهی خانه را به حال خودش رها کنیم و هر روز به فکر تمیز کردن آن نباشیم ولی تمیز کردن خانه به طور منظم ، میزان مواد حساسیت زا و آلرژی زای آن را کم می کند. بهتر است از پارچه های مرطوب استفاده کنید و از پارچه های ابری برای گردگیری استفاده نکنید ( تا ذرات پارچه در هوای اتاق پخش نشود). جاهای دور از دسترس مثل گوشه های سقف اتاق ، جلوی پنجره ها و بالای یخچال و فریزیر را فراموش نکنید. بهتر است از مواد شوینده ملایم ( نه قوی) با حداقل مواد آلرژی زا استفاده کنید. در ضمن از جاروبرقی استفاده کنید (به جای جارودستی) تا گردو خاک در اتاق پخش نشود.

پنجره ها را باز کنید

حتی وقتی هوا سرد است، بهتر است پنجره ها را مدتی باز کنید تا هوای تازه وارد خانه شود به خصوص اگر در حال تمیز کردن خانه ، آَشپزی یا رنگ کردن اتاق هستید.

اگر هوای بیرون خانه خیلی سرد است، می توانید با چرخاندن پارچه مرطوب در خانه به جریان هوا کمک کنید. در ضمن یادتان باشد حتما در زمان آشپزی هود آشپزخانه یا هواکش را روشن کنید. اگر این کار را نکنید ذرات سمی معلق در هوا ، روغن و دود در هوای خانه تان باقی می ماند و هوا را آلوده تر می کند.

دستگاه های تصفیه کننده هوا

شاید دوست داشته باشید یک تصفیه کننده هوا برای خانه تان بخرید، امروزه از تصفیه کننده های بسیار کوچک تا سیستم های پیچیده در دسترس هستند اما محصولی بخرید که با اندازه ی خانه ی شما تناسب داشته باشد و عملکرد آن نیازمند تنظیم دقیق و پیچیده نباشد . در ضمن در مورد فیلتر های دستگاه و زمان تعویض آن ها اطلاعات کامل جمع آوری کنید.

اگر خانه تان سیستم حرارت مرکزی با دستگاه های گرماده الکتریکی دارد ، حتما در مورد فیلتر های آن ها هم دقت کنید. دستگاه های جدید حرارت مرکزی، قابلیت نصب فیلتر های الکتریکی دارند که می توانند توسط جریان الکتریسیته ، ذرات معلق هوا را جذب و پاک کنند.

خشکشویی فراموش نشود

یادتان باشد هر تکه پارچه ای می تواند گردوغبار و مواد آلرژن را در هوا پراکنده کند. برای همین به طور منظم پرده های خانه ، پرده های پارچه ای ( یا پلاستیک های مصنوعی) حمام و دستشویی، روتختی ها و ملجفه ها را بشویید. شست و شو را با درجه ی بسیار بالای آب انجام دهید. در ضمن یادتان باشد هر جنس پارچه ای که خریداری می کنید ( از جمله لباس ها) را حتما” قبل از پوشیدن بشویید . برای شست و شوی پرده ها حوله ها و ملحفه ها ، پتوها و رو تختی های خانه می توانید از خشکشویی استفاده کنید، البته به شرطی که مطمئن باشید مغازه خشکشویی از مواد شوینده ی حاوی مواد مضر و سمی استفاده   نمی کند.

رطوبت را کم کنید

گردوغبار، قارچ ها و میکروب ها در آب و هوای مرطوب بیشتر رشد می کنند. برای همین سعی کنید میزان رطوبت خانه تان زیر ۵۰ درصد باشد. در ضمن سعی کنید امکان تهویه هوا را در مناطق مرطوب خانه فراهم کنید ، این مسئله به خصوص در حمام و دستشویی لازم است. با این شیوه از بسیاری از آلودگی ها و آلرژی زاها دور می مانید.

نوشتهٔ بعدی
اهمیت وجود رنگ مناسب در شهر
نوشتهٔ پیشین
چیدمان مبلمان اتاق نشیمن منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید