پارتیشن و پاراوان و انواع آن

بدون دیدگاه

انواع پارتیشن

برای تقسم بندی فضا در دکوراسیون داخلی همیشه نیاز نیست که از دیوار استفاده کنید. در گذشته تنها راهی که برای جدا کردن دو محیط از آن استفاده می کردند دیوارچینی آجری بوده اما امروزه پارتیشن بندی به عنوان یک راهکار برای جداسازی و تقسیم کردن محیط ای مختلف کاربرد داشته و از لحاظ زیبایی به دکوراسیون فضا کمک بسیاری می کند. پارتیشن ها با جنس های مختلفی مانند پارتیشن چوبی، فلزی، شیشه ای و پارچه ای ساخته می شوند اما نکته مهم نحوه طراحی و همچنین ساخت پارتیشن یا دیواره های تزئینی می باشد که نیاز به سلیقه و ایده پردازی دارد.

کاربرد پارتیشن ها

بدون شک برای بسیاری از افراد پیش آمده که دوست دارند بخشی از خانه خود را به دو یا چند بخش دیگر تقسیم کنند برای مثال تقسیم کردن اتاق پذیرایی بزرگ به دو بخش مجزا که به عنوان اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی استفاده شود یکی از کاربرد های پارتیشن ها محسوب می شود.

پارتیشن ها در فضا های مختلفی چون فضاهای داخلی خانه، محل کار و همچنین فضاهای تجاری قابل استفاده هستند و البته پارتیشن ها در برخی مواقع صرفا به جهت تزئین و زیبا تر شدن محیط استفاده می شوند. برای مثال در فضای پشت تلویزیون به جهت زیبایی منحصر به فردی که با نورپردازی ایجاد می کنند کاربرد داشته و باعث می شوند تا محیطی زیبا و شیک ایجاد شود.

مزایای بهره گیری از پارتیشن ها

از پارتیشن ها برای ایجاد یک فضای مناسب به جهت خواب و استراحت، محلی برای انجام کارهای اداری، گذرگاهی برای عبور که به عنوان راهرو یا ورودی از آن بهره گرفته شود، کاربرد داشته و حتی با کمک آنها می توان فضایی دنج، صمیمی و راحت و … را ایجاد نمود. پارتیشن ها به عنوان یک عنصر تزئینی خاص در محیط هستند و با کمک آنها می توان در یک فضای یکنواخت تنوع بصری ایجاد نمود. پارتیشن ها فرم، رنگ و بافت مناسبی داشته و از سادگی فضا می کاهند.

انواع پارتیشن ها

جدا کننده ها انواع مختلفی دارند که شامل پرده ها، قفسه ها، کتابخانه ، صفحات دکوراتیو، آکواریوم های بزرگ و … هستند که با کمک آنها می توان فضاهای بزرگ را به ریز فضاهای متعدد تبدیل نمود.

پارتیشن های پارچه ای  

محیط هایی که درآنها نور طبیعی کمتر و غیر مستقیم وجود دارد از پارتیشن ها یا جدا کننده ها استفاده می شود. برای مثال اتاق هایی که در جهت شمال قرار گرفته اند را با پارچه های پرده ای لطیف و ظریف که نور را در خود حبس نمی کند به عنوان یک جداکننده ارزان قیمت و قابل دسترس استفاده نمود.

مزیت مهم این نوع پرده ها انعطاف پذیری بالا و همچنین سبک بودن شان است که می توان هر زمانی که نیاز بود آنها را جمع کرده و فضای جدا شده را دوباره به فضای اصلی بازگرداند. این پرده ها علاوه بر اینکه کم هزینه هستند می توانند با کمک نقش، رنگ و بافت های زیبایی که دارند فضای مورد نظر را دکور کنند.

مبلمان جدا کننده

روش دیگری که در چیدمان از آن ها استفاده می شود بهره گیری از مبلمان یا کنسول به جهت جدا کننده یا پارتیشن می باشد. این نوع جدا کننده می تواند مرز میان فضاهای مورد نظر را تعیین کند و به عنوان یک عنصر کاربردی و تزئینی کاربرد دارند و می توانند به صورت یک نقطه کانونی جدید در فضا به کار گرفته شوند.

پارتیشن کوتاه

قطعات پیش ساخته که نقش بسیار کاربردی در فضاهای مختلف دارند به عنوان جداکننده های کوتاه قد معرفی می شوند و با کمک آنها علاوه بر اینکه دو فضای مجرا ایجاد می شود جلوی نور و دید را سد نمی کند. در صورتی که این نوع پارتیشن ها دارای ارتفاع مناسبی باشند می توانند به عنوان یک قفسه برای قرار دادن وسایل مختلف به کار گرفته شوند.  یادتان نرود که هر فضایی نیاز به یک نوع پارتیشن خاص داشته و زمانی انتخاب خوبی صورت می گیرد که جدا کننده موجود فضا را خفه و دلگیر نکند.

پارتیشن مشبک

پارتیشن هایی که با نام مشبک شناخته شده اند در واقع صفحات مشبکی هستند که بسیار با نور سازگاری داشته و باعث تاریک شدن فضا نمی شوند. از پارتیشن های مشبک برای جداسازی و زیبایی بیشتر محیط می توان استفاده کرد. این پارتشن ها عمدتا”  از شیشه، ام دی اف و پی وی سی و … تهیه می شوند. پارتیشن ها گاهی جنبه دکوری دارند و هدف از اجرای آنها زیبایی هر چه بیشتر محیط می باشد. آنها می توانند به عنوان نقطه کانونی مناسبی در مکان هایی مثل هتل ها، رستوران ها، منازل مسکونی، ادارات و مراکز تجاری استفاده شوند و علاوه بر نقششان به عنوان دیوایدر، لذت بصری محیط را افزایش دهند.

پارتیشن هنری

نمونه ای از پارتیشن ها هستند که دارای تم هنری بوده و برای ایجاد این نوع از جدا کننده ها تنها کافی از تخته ها یا بوم های بزرگ کمک بگیرید و با استفاده از کمی خلاقیت  آنها را به صورت پاراوان ساخته و استفاده کرد. این مدل از پارتیشن ها را می توان با کمی سنباده زدن به همراه پارچه ای دلخواه، رنگ و نقاشی مناسبی ایجاد کرد. پارتیشن های با تم هنری فضای زیادی را اشغال نمی کنند و وزن بصری زیادی ندارند.

پارتیشن تاشو

پاراوان یا صفحات تاشو راه دیگری برای جداسازی فضاهای داخلی می باشند. جداکننده های تاشو با استفاده از لولا به یکدیگر متصل شده و می توان زیر آنها چرخ های کوچکی تعبیه نمود که به راحتی قابل حرکت باشند.

نوشتهٔ بعدی
رنگ سبز در دکوراسیون آشپزخانه
نوشتهٔ پیشین
کاربرد انواع میز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید