پرده زبرا

آشنایی با انواع پرده های زبرا

برای تزئین و دکوراسیون منزل و فضاهای مختلف می توان از مدل های متنوع پرده مانند حریر، سلطنتی و … استفاده نمود. اما آنچه امروزه باعث خلق یک دکوراسیون برجسته و زیبا می شود استفاده از پرده هایی با نام پرده زبرا می باشد و می توان با توجه به نوع دکوراسیون فضا از طرح های مختلف پرده های زبرا استفاده کرده و با کمک آنها زیبایی چشمگیری را در محیط ایجاد نمود.

مشخصات پرده های زبرا

این نوع از پرده ها نمونه جدیدی از پرده های کلاسیک هستند که تمامی قابلیت های پرده های شید، رولی، کرکره ای، توری و پرده های پارچه ها را دارند. پرده های زبرا از جنس تور و پارچه بوده و طرح آنها به صورت راه راه های مساوی می باشد که با ظرافت خاصی بافته و تولید می شود. توجه داشته باشید که مونتاژ پرده زبرا به شکل دوبل می باشد که این مسله باعث می شود تا امکان سایه و روشن شدن پرده ایجاد شود. تنوع رنگ و طرح در پرده های زبرا بسیار زیاد است و با کمک این قابلیت می توان قدم بزرگی در طراحی دکوراسیون داخلی یک فضا برداشت.

کاربرد پرده زبرا

این نوع پرده ها علاوه بر پنجره فضاهای مسکونی در اتاق کار هم قابل استفاده هستند و می توان در فضای نشیمن و آشپزخانه هم از پرده های زبرا استفاده کرده و با انتخاب نمونه های مناسب آنها به زیباسازی دکوراسیون فضاهای مختلف کمک نمود. در اتاق نشیمن با استفاده از پرده زبرا امکان تنظیم نور مورد نیاز فراهم می شود و با کمک بالا و پایین کردن دو لایه موازی پرده می توان آن را به شکل دلخواه کنترل نمود.  توجه داشته باشید که با نصب پرده زبرا در داخل آشپزخانه می توان میزان نور ورودی به آشپزخانه را نتظیم کرده و در زمان صرف غذا و یا انجام سایر امور مربوط به آشپزی از روشنایی مطلوب آشپزخانه به درستی استفاده نمود و به دلیل داشتن طرح های کودکانه بسیار مناسب مهدکودک ها و فضاهای درمانی و آموزشی مخصوص کودکان می باشد.  

تنظیم پرده زبرا

تنظیم نمودن پرده زبرا به دو طریق قابل اجرا می باشد. روش اول به صورت دستی است  که با کمک نوار هایی که در کنار آنها تعبیه شده است می تواند نور محیط را تنظیم کند. روش دوم به صورت موتوری است که با استفاده از ریموت کنترل کار می کنند که این ریموت کنترل دارای یک موتور الکتریکی ظریف و کوچکی است که با کمک آن می توان از فاصله دور پرده را بالا و پایین داده و عمل سایه روشن را به صورت اتوماتیک انجام داد. از این رو ریموت کنترل این امکان را ایجاد می کند که به آسانی از انواع حالت های پرده زبرا استفاده کرده و نور محیط را کنترل نمود.
عملکرد پرده زبرا
پرده زبرا نمونه ای از پرده های تزئینی می باشد که به شکل دو لایه موازی بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و با بالا و پایین کردن پرده می توان مقدار نور را از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تنظیم نمود. حتی می توان با استفاده از قرقره پرده را به صورت کامل در بالا جمع کرده و نور را به داخل محیط وارد نمود.  

مزایا استفاده از پرده زبرا

پرده  زبرا از یک ساتن چند سانتی متری به همراه تور تشکیل شده است و با طرح ها و رنگ های متنوع امکان سایه روشن نمودن فضا را آسان می کند.
قیمت این نوع پرده ها بسیار مناسب بوده و از آنها می توان در هر فضایی مانند خانه، ویلا، فضای اداری، آموزشی و … استفاده نمود. قابلیت شست و شو داشته و هیچ آسیبی به تار و پود پارچه وارد نمی شود.
پرده های زبرا قابلیت تنظیم در طول شبانه روز را دارند و به همین خاطر نقش مهمی را در دکوراسیون داخلی هر فضایی ایفا می کنند.
انواع مختلف پرده زبرا
پرده های زبرا دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آنها با طرح و مدل خاصی در بازار عرضه می شوند که شامل پرده زبرا ساده، ترکیبی، طرح دار، پلیسه، سیلویت، کودک و دو مکانیزم می باشند.

پرده زبرا ساده

نمونه ای از پرده ها که با نام پرده های پارچه ای ساده معرفی می شوند دارای طرحی ساده و بدون پیچیدگی هستند و برای هر سلیقه ای مناسب بوده و می توان از آنها در فضاهای مختلف منزل مانند پنجره اتاق خواب، پذیرایی و یا آشپزخانه استفاده و با کمک آنها ظاهری ساده و مدرن در هر محیطی ایجاد نمود.
پرده زبرا طرح دار
پرده های زبرا که دارای طرح های متنوعی مانند طرح زبرومن، چوب، رومن، گل مخملی، مخمل ترنج، گلدار، زر دار و سرمه دوزی هستند را با نام پرده زبرا طرح دار می شناسند و از آنها برای تزئین محیط های مختلف با توجه به نوع دکوراسیون فضا استفاده می شود.
پرده پارچه ای پلیسه
به دلیل اینکه از پارچه پلیسه در تهیه ای نوع پرده استفاده می شود به آنها پرده زبرا پلیسه گفته می شود و با استفاده از آنها می توان ظاهری زیبا و جالب در فضا ایجاد نمود. بهره گیری از پرده هایی که با ساختار پلیسه تهیه شده اند برای افرادی که از سبک کلاسیک استقبال می کنند بسیار مناسب است. پرده های زبرا پلیسه در انواع ساده، رنگی، طرح دار، زر دار و گلدار در بازار عرضه می شومد و پوششی منحصر به فرد را در فضا ایجاد می کنند.
پرده زبرا از نوع ترکیبی
پرده های زبرا به صورت ترکیب چند پارچه هم تهیه و تولید می شوند. برای مثال از پارچه های ساده، طرح دار و همچنین پارچه های پلیسه در کنار هم استفاده می شود و با ترکیب آنها نمونه زیبایی از پرده زبرا ایجاد شده که می توان ازآن در فضای پذیرایی و پنچره اتاق های هتل استفاده نمود.
پرده زبرا سیلویت
این دسته از پرده های زبرا متمایز از انواع دیگر پرده های زبرا می باشند و ساختار آنها به گونه ای است که با تغییر زاویه قرار گیری دو لایه آن می توان از نور و همچنین طرح در ساعت های مختلف شبانه روز استفاده کرد. برای مثال در روز لایه مات و در شب لایه طرح دار مشخص می شود.
پرده پارچه ای دو مکانیزم
این نوع از پرده های زبرا دارای دو لایه مجزا بوده و در یک سیستم جمع و باز شو کاملا جداگانه پیاده سازی می شوند و این امکان را فراهم می کنند که در هر ساعتی از شبانه روز با توجه به خواسته و تمایل افراد نور بیشتری را به داخل محیط وارد کرده یا بر اساس تنظیمات دولایه طرح های زیبایی را نمایش دهند.
پرده زبرا مناسب کودک
نمونه ای دیگر از پرده های زبرا وجود دارند که دارای طرح های کودکانه بوده و به دلیل داشتن طرح های ملایم و رنگ های روشن و زیبا مناسب روحیه کودکان هستند و به جهت تزئین اتاق فرزندان کاربرد دارند.  
فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید