چوب شفاف چیست؟

بدون دیدگاه

چوب شفاف

چوب به عنوان بک مصالح  پر کاربرد قابل استفاده می باشد و این ماده طبیعی در ساخت و ساز مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه دارد اما مشکل عمده آن این است که در برابر حشرات دچار خوردگی شده و در طول زمان نیز کدر می شود و نمی توان نور را از آن عبور داد. از این رو محققان به دنبال راهکاری بودند که بتواند این معایب را حل کند تا اینکه ایده چوب شفاف را مطرح نموده اند. چوب ماده ای مقاوم بوده که از آن برای مصارف مختلف می توان استفاده نمود اما این ماده به مرور زمان مقاومت خود را از دست می دهد و دیگر استفاده نخواهد بود.

از طرفی ماده ای با نام  شیشه  به عنوان یک متریال شکننده و ظریف مطرح شده که مناسب فضاهایی که نیاز به نور دارند می باشد اما در برابر ضربه مقاومت نداشته و مقدار زیادی از انرژی را به هدر می دهد. از این رو محققان با  ترکیب دو ماده شیشه و چوب توانسته اند ماده نوینی به نام چوب شفاف را وارد صنعت ساختمان کنند که علاوه بر شفاف کردن چوب مقاومت آن را نیز افزایش می دهد. چوب شفاف دارای خواصی است که به خوبی در برابر ضربه مقاومت داشته و مشکلات ایمنی شیشه را هم نخواهد داشت.

مراحل ساخت چوب شفاف

برای ایجاد چوب شفاف در ابتدا چوب را در مایع قلیایی سدیم هیدروکساید فرو برده تا از این طریق بتوان ماده شیمیایی به نام ماده قهوه ای رنگ  لیگنین(lignin) را از چوب خارج نمود. این ماده شیمیایی در سلول های بیرونی مواد طبیعی چوب قرار داد و باعث می شود تا مقاومت آن بالا رود. این ماده در حدود ۱۰ دقیقه بعد از غوطه فر بودن چوب در سیدم هیدروکساید  از بین می رود شایان ذکر است که برای سفید کردن هر کنده بزرگ چوب باید ۲۴ ساعت زمان بگذرد تا چوب سفید به وجود آید. بعد از این مرحله باید چوب در ماده شفافی قرار گیرد که آن را کاملا تمیز کند و در این مرحله چوب بسیار شکننده است و ممکن است رگه  هایی در زیر آن مشخص شود. بعد از این مرحله باید چوب را وارد اپوکسی(epoxy) چسب مانندی کرده تا مقاومت چوب  تا حد زیادی بالا رود. در این فرایند تولید چوب شفاف لوله های متخلخل سلولز که وظیفه انتقال مواد از ریشه به برگ ها را بر عهده دارند به شکننده های نور تبدیل شده  و این شکست نور باعث می شود تا ساختمان نوری یکپارچه و ملایم داشته باشد.

مزایا و معایب چوب شفاف

  • با استفاده از پنچره هایی که با چوب شفاف ساخته شده اند نورخوشید همیشه به یک جهت خانه بازتاب می شود چرا که در پنچره های شیشه ای با حرکت خورشید زاویه نور به داخل تغییر خواهد کرد.
  • شیشه هایی که از این نوع چوب ساخته شده است انتقال گرمایی کمتری داشته و عایق بسیار خوبی در برابر انتقال گرما می باشند.
  • چوب شفاف دچار پوسیدگی نمی شود و توسط موریانه خورده نخواهد شد و بسیار مقام تر، ماندگار تر و شفاف تر از چوب های معمولی می باشد.
  • با استفاده از این نوع چوب می توان بدون اینکه ساختار چوب تغییر کند ۸۵ درصد از نور را عبور داد.
  • منبع اضلی چوب های شفاف تجدیدپذیر است و از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه می باشند.
  • چوب های شفاف در مقایسه با چوب های معمولی می توانند ۱۰ برابر استرس یا فشار و در تا ۴ برابر کشش را تحمل کنند.

اما لازم به توضیح است که به دلیل استفاده از اپوکسی در تهیه این چوب تولید آن برای محیط زیست مضر بوده و محققان در حال بررسی برای ایجاد چنین چوبی با مواد قابل بازیافت مانند پی وی سی هستند تا از این طریق بتوانند خطر آسیب به محیط زیست را بسیار کاهش دهند.

کاربرد چوف شفاف

  • از چوب شفاف برای بخش های مختلف ساختمان می توان استفاده نمود برای مثال برای تهیه پنچره کاربرد دارند. نکته مهم این است که پنچره هایی که با چوب شفاف تولید می شوند نه تنها محکم تر از پنچره های معمولی هستند و به دلیل نیمه شفافی نور را از خود عبور داده اما با این وجود حریم شخصی خانه را حفظ می کنند.
  • تراشه های چوبی کامپیوتر را از چوب شفاف تهیه می کنند و مهم تراینکه می توان سلول های خورشیدی مناسبی را ساخت که با چوب پوشیده شده باشند.
  • در فضاهایی که نیاز به استفاده از شیشه هایی مبتنی بر سیلیکا است می توان چوب شفاف را جایگزین نمود.
  • برای ایجاد سقف های چوبی شفاف می توان از این نوع چوب بهره گرفت تا از این طریق نور به داخل فضا به گونه ای که آزار دهنده نباشد بتابد.
نوشتهٔ بعدی
ساخت تختخواب ارزان با پالت های چوبی!
نوشتهٔ پیشین
نکاتی در رابطه با شومینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید