ارتباط طراحی اتاق خواب با هوش کودک

بدون دیدگاه

ارتباط طراحی و دکور اتاق خواب با هوش کودک

 همان طور که می دانید یکی ازمهم ترین  بخش هایی که باید طراحی دکوراسیون آن به دقت و وسواس بیشتری انجام شود، اتاق خواب کودکان است و از آنجایی که هر پدر و مادری دوست دارد که بچه های درسخوان و با هوشی داشته باشند، باید به طراحی اتاق کودک خود اهمیت بیشتری بدهند. به همین علت اگر جز کسانی هستید که می خواهید فرزاندان باهوشی و فهمیده ای داشته باشید، اول از همه باید محیطی سالم و امن برای رشد کودکتان فراهم آوردید.
بهتر است بدانید که چیدمان اتاق کودک به قدی مهم است که تاثیر مستقیمی در رفتار خوب و درسخوان شدن او دارد.

نکات مهمی که برای چیدمان اتاق کودک باید رعایت کنید :

۱-حتما در اتاق کودک قاب عکسی از چهره خندان پدر و مادر وجود داشته باشد. زیرا این کار نه تنها کودک را از بسیاری از مشکلات روحی مصون می‌دارد، بلکه باعث می شود تا کودک هر زمان که  از خواب بیدار می شود، چهره خندان پدر و مادرش را در مقابل خود ببینید.

۲-عریض ترین دیوار اتاق را به تخت خواب کودک خود اختصاص دهید. البته توجه داشته باشید که از روی تخت درب اتاق دیده شود و از قرار دادن تخت در مقابل دستشویی یا حمام  خودداری کنید. زیرا برای سلامت کودک ضرر دارد. در صورتی که دو فرزند از یک اتاق استفاده می کنند، بهتر است از تخت‌های دو طبقه تا حد ممکن استفاده نکنید، چرا که کودکان نیاز دارند فضای باز و راحتی بالای سرشان داشته باشند و تخت‌های دو طبقه این امکان را از کودکی که در طبقه اول می‌خوابد، می‌گیرد و همین مسله در آینده می تواند روی اعصاب کودک اثر گذاشته و این اتفاق خوشایندی نخواهد بود. البته برای کودکی که در طبقه بالا می‌خوابد نیز از آنجا که یک فضای خالی در زیر محل خوابش وجود دارد، احساس ناامنی می‌کند و همین حس می‌تواند در بزرگسالی تاثیرات بدی در روحیه‌اش بگذارد.

۳-در اتاق کودک خود حتما فضایی را برای مطالعه اختصاص دهید. گوشه‌ای از اتاق کودک خود را میز، صندلی و چراغ مطالعه گذاشته و او را تشویق کنید تا در زمان درس خواندن از این مکان استفاده کند. این کار باعث می شود تا کودک شما به این مسله پی ببرد که چقدر درس خواندن و مطالعه برایتان اهمیت دارد.

۴- توجه داشته باشید که همواره اتاق کودک شما محیطی سالم داشته باشد تا با این کار از بروز بیماری آسم که ممکن است در آینده به سراغ کودک شما بیاید، جلوگیری کنید. برای مثال در صورت داشتن آکواریوم آن را در اتاق کودک خود قرار ندهید.

۵-همواره تلاش کنید تا اتاق کودک شما تمیز و جمع و جور باشد. زیرا درصورت مرتب بودن فضای اتاق، به همان میزان کودک شما احساس آرامش بیشتری خواهد داشت و خلاقیت و قدرت تخیل او افزایش می‌یابد. سعی کنید کمد ها و کشو های اتاق کودک را مرتب و تمیز نگهدارید.

۶- در صورتی که پریز های اتاق فرزند شما در ارتفاع کم نصب شده اند، با استفاده از وسایل مخصوص موقتاً آنها را مسدودسازید.

۷-در هنگام انتخاب پوششی برای کف اتاق کودک توجه داشته باشید تا حتما از نرمی و لطافت برخوردار بوده و به راحتی بتوانید در صورت ریختن مواد غذایی و مایعات بر روی زمین آن را تمیز کنید. در هنگام انتخاب پوششی برای کف اتاق توجه کنید تا لیز و لغزنده نباشد. زیرا در این صورت امکان خطر و زمین خوردن کودک شما افزایش می یابد.

 

۸-برای پنجره اتاق کودک خود علاوه بر پرده از یک آستری ضخیم هم استفاده کنید تا در مواقع لزوم بتوانید اتاق را در طول روز نیز تاریک کنید.

۹- می توانید از طریق نورپردازی های زیبا به همراه رنگ و نقاشی های کودکانه فضای اتاق کودک را شاد کرده تا او همیشه در اتاق خود احساس شادابی داشته باشد. البته توجه داشته باشید تا نور اتاق کافی باشد و از رنگ کردن اتاق با رنگ آبی پرهیز کنید. زیرا رنگ آبی موجب افسردگی در کودک شما می‌شود و انرژی او را تحلیل می‌برد. رنگ‌های روشن همچون زرد، صورتی کمرنگ و سبز روشن می‌تواند انتخاب خوبی برای رنگ دیوار اتاق کودک باشد. فراموش نکنید که وجود تصاویر حیوانات درنده و وحشی اصلا برای اتاق فرزند شما مناسب نخواهد بود، بلکه از عکس هایی استفاده کنید که حس خلاقیت و آرامش را در او تقویت کند.

نوشتهٔ بعدی
کاربردهای مختلف پنبه
نوشتهٔ پیشین
رنگ قهوه ای در دکوراسیون منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید