اصول نورپردازی

بدون دیدگاه

اصول و مبای نور پردازی در فضای منزل

برای هویت بخشیدن به هر فضایی از نورپردازی استفاده میکنیم .برای اینکه نورپردازی خوبی درمحیط داشته باشیم باید از مناسب ترین لوسترها و آباژورها استفاده کرد.از آنجایی که نور به خانه روشنایی می بخشد، میتوان ازوسایل متنوع نورپردازی برای زینت بخشیدن به خانه استفاده کرد. این وسایل باید طرح، رنگ و اندازه مناسبی را دارا باشند تا بهترین نما را نشان دهند.

نمونه ای چند از وسایل نورپردازی :

 • چلچراغ
  همان طور که میدانید لوستر یکی از وسایل تزئین خانه است و انتخاب یک لوسترزیبا و متناسب با محیط ، میتواند اولین چیزی باشد که به محض ورود به هر خانه به چشم می آید و خیلی زود بر بیننده آشکار میکند که چیدمان خانه قدیمی است یا جدید. انتخاب لوستر چهلچراغی بهترین گزینه برای اتاق پذیرایی به حساب می آید که نوع که میتواند کریستالی و … باشد که انتخاب جنس و مدل و طرح لوستر به سلیقه و دکوراسیون منزل بستگی دارد.

 

 •  آویز

به لوستر های کوچک که طول زیادی ندارند آویز گفته میشود. آویزها را می توان به تنهایی و یا به صورت چندین آویز یک مدل اما قد های مختلف و یا به سایز های مختلف در یک مکان نصب کرد . البته در نظر داشته باشید که در فضا های کوچک از یک آویز و در فضا های بزرگتر از چندین آویز در کنار هم استفاده میشود.

 • چراغ های سقفی
  این چراغ ها در شکل و طرح های متنوعی در بازار موجود هستند. البته باید بدانید این نوع لوسترها بسیار کمتر از چلچراغ ها جلب توجه می کنند.در اتاق هایی همچون آشپزخانه یا نشیمن یا راهروهای خانه می توانید از چراغ هایی که به سقف نصب می شوند، استفاده کنید.

 

 • آباژورهای زمینی یا رومیزی
  مرسوم ترین وسیله نورپردازی در خانه آباژورها هستند که صد البته به زیبایی فضا کمک فراوانی میکنند و باتوجه به رنگ،مدل و دکوراسیون هر اتاق قابل استفاده میباشند.از آباژور میتوان در اتاق نشیمن و یا در اتاق خواب بهره برد زیرا وجود آباژور در یک فضا جلوه خاصی از نور پردازی را نشان میدهد.

 

 • لوستر دیواری
  برای آینه حمام یا دستشویی و یا نما دادن به قاب عکس از لوسترهای دیواری استفاده میشود.البته باید در نظر داشت که این لوسترها بیشتر جنبه تزئینی دارند تا روشنایی .

 

 • انتخاب لامپ مناسب
  لامپی که برای لوستر، آباژور و… انتخاب می کنید نیز بسیار مهم است. بهتر است از ترکیب نورهای زرد و سفید در خانه استفاده کنید. در ضمن، لامپ نور بیشتری هم دارد.

 

 • هالوژن های توکار
  هالوژن ها یکی از نورهای تزئینی در خانه به شمار می آید که در سقف یا دیوارها کار میشود.با استفاده از هالوژن ها میتوان نورپردازی زیبایی در فضا ایجاد کرد .برای رمانتیک شدن هر فضایی میتوان از نور هالوژن ها استفاده کرد و زیبایی محیط را با توجه به رنگ هالوژن ها بیشتر کرد.

 

 • نورپردازی به روش سنتی و یا مدرن
  در خانه های قدیمی از نور پردازی های قدیمی و کلاسیک استفاده می شود. وجود دیوارکوب های برنجی یا برنزی، لوسترها و چلچراغ هایی از جنس برنز انتخاب مناسبتری برای خانه های قدیمی است.در خانه هایی که دکوراسیون مدرن دارند، باید لوستر مدرنی نیز انتخاب کنید. لوسترهای مدرن اصولا شکل ساده و جزئیات کم دارند. این لوسترها از جنس استیل، کروم و شیشه تهیه می شوند.

 

 • نور اتاق کار
  آشپزخانه یکی از مهم ترین اتاق های خانه برای نورپردازی است. باید لوسترهای مناسب برای این اتاق را انتخاب کنید. اصولا آویزهایی که بالای کانتر یا جزیره قرار می گیرند گزینه های مناسبی هستند.

 

 • روشنایی اتاق خواب
  خوب است از لوسترهای بزرگ و چلچراغی برای اتاق های بزرگ استفاده کنیم. برای مطالعه یا خواب می توانید از نور آباژور روی میز یا روشنایی های دیواری بهره بگیرید.

 

 • لوستر حمام
  به تازگی چلچراغ های زیبایی برای حمام طراحی و وارد بازار شده است، که هویت جالبی به این فضا می بخشند. با کمک این چلچراغ ها می توانید حمام را به شکل مدرنی تزئین کنید.

  یافتن اندازه و فاصله مناسب:
  توجه به اندازه و فاصله لوستر از زمین نیز بسیار مهم است به همین دلیل بهتر است که اندازه های زیر را در نظر داشته باشید:

 • فاصله لوستر از سقف سه متری باید حدود ۶۸.۵ تا ۷۶ سانتی متر بالاتر از میز ناهارخوری باشد. برای سقف های بلندتر باید حدود ۷.۵ سانتی متر برای هر ۳۰ سانتی متر در نظر بگیرید.
 • لوستری انتخاب کنید که بزرگ تر از عرض میز منهای ۳۰.۵ سانتی متر نباشد.
 • آویزها را در فاصله ۸۹ تا ۱۰۲ سانتی متری از بالای سطح میز آشپزخانه نصب کنید.

  انتخاب آباژور مناسب:

با یک حساب سرانگشتی، باید توجه داشته باشید که قاعده آباژور باید حدود ۲۰ سانتی متر عریض تر و دوسوم بلندتر از از قاعده پایه آباژور باشد.

 

 

نوشتهٔ بعدی
معیار انتخاب رنگ جهت دکوراسیون
نوشتهٔ پیشین
در مورد دکوراسیون منزل خود بیشتر بدانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید