اپن آشپزخانه

بدون دیدگاه

پوشاندن اپن آشپزخانه

امروزه در بدو ورود به هر خانه،  با آشپزخانه ای اپن رو به رو می شوید که اصلا هم مشخص نیست این مدل آشپزخانه از کجا و چگونه وارد معماری داخلی ساختمان شده است. جالب اینجاست که این مدل آشپزخانه ها علاوه بر اینکه با فرهنگ و مذهب ما ناسازگار است، با آداب و رسوم زندگی ما هم هماهنگی ندارد. اما باید قبول کرد که با گذشت زمان و مدرنیته شدن خانه های امروزی، معماری داخلی ساختمان هم دستخوش این تغییرات قرار گرفته و بیشتر از همه معماری داخلی آشپزخانه منازل است که همگام با سبک معماری مدرن در حال تغییر می باشد.
آنچه با نام اپن نامیده می شود، در واقع حذف یک دیوار آشپزخانه است که باعث می شود فضای داخلی آن از داخل پذیرایی به خوبی دیده شود. اگرچه دیدن فضای پذیرایی از داخل آشپزخانه برای صاحب خانه خوشایند است، اما برعکس آن چندان با روحیات ما ایرانی ها سازگار نیست.از این رو افراد در فکر این هستند که قلب تبنده منزل خود را بپوشانند و این مشکل را با بستن فضای باز آشپزخانه حل کنند.
نکته مهم این است که راه پوشاندن فضای اپن چیست و از چه طریق می توان این فضای باز را مسدود نمود بدون اینکه به دکوراسیون داخلی خانه آسیبی وارد شود. توجه داشته باشید که با استفاده از روش های متنوع می توانید اپن آشپزخانه خود را بپوشانید  و در عین حال زیبایی خانه شما حفظ شود.
دلایل پوشاندن اپن:
بهتر است بدانید که دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود افراد آشپزخانه اپن منزل را مسدود کنید.
۱- مهم ترین دلیل پوشاندن اپن آشپزخانه ناسازگاری آن با سبک زندگی ایرانی بوده و بطور حتما برای خانم های خانه دار مشکل است که علاوه بر حفظ حجاب مشغول آشپزی هم باشند.
۲- بوی بد مواد سرخ کردنی در فضای آشپزخانه بعد از پختن غذا می پیچد و در صورتی که آشپزخانه اپن باشد، تمام فضای خانه از این بو پر شده و جلوه خوشایندی نخواهد داشت.
۳-توجه داشته باشید که ممکن است دکوراسیون وسایل آشپزخانه با دکوراسیون اتاق پذیرایی هماهنگ نباشد و این مسله باعث می شود تا ناهماهنگی و دوگانگی چشمگیری در خانه ایجاد شود.
۴- در واقع در صورتی که آشپزخانه منزل شما اپن و نیمه باز نباشد، برای قرار دادن قابله های بزرگ یا سایر وسایل برقی می توانید از بالای کابینت و همچنین بالای یخچال استفاده کنید، اما با وجود اپن بودن آشپزخانه باید همه وسایل در داخل کابینت ها جا داده شود تا ظاهر آشپزخانه بهم ریخته به نظر نرسد.
برای پوشاندن اپن آشپزخانه راهکار های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها را مطرح می کنیم :
بهره گیری از پرده :
نصب پرده برای پوشاندن اپن آشپزخانه راهکاری است که می توان از آن استفاده نمود. توجه داشته باشید که پرده مناسبی که انتخاب می کنید، باید با دکوراسیون آشپزخانه هماهنگ باشد و از آنجایی که پرده نصب شده در فضای پذیرایی هم قابل رویت است، باید متناسب با دکوراسیون این فضا هم باشد. نکته مهم این است که اگر ارتفاع اپن آشپزخانه کم است، باید از پرده های ساده و معمولی استفاده کنید، اما در صورتی که ارتفاع اپن بلند باشد، بهتر است از پرده های طرح دار استفاده شود و حتی پیشنهاد می کنیم از پرده ای که در سالن پذیرایی استفاده شده، در اپن آشپزخانه هم نصب شود و در صورتی که از کاغذدیواری رنگی و طرح دار در فضای آشپزخانه استفاده نموده اید، می توانید پرده ای با رنگ متضاد را نصب کنید تا زیبایی خاصی در این فضا ایجاد کنید.
نکته مهم این است که جنس پرده انتخابی باید از بافت هایی باشد که از بیرون آشپزخانه فضای داخلی قابل دید نباشد. به همین خاطر استفاده از پرده های کرکره ای عمودی گزینه مناسبی برای پوشاندن اپن است. زیرا این نوع پرده ها این امکان را برای شما فراهم می کند تا به راحتی آنها را کمی بالا داده و فضای پذیرایی را ببینید و در صورت نیاز آنها را کاملا بالا زده و آشپزخانه به شکل اپن دیده شود.
مزیت نصب لووردراپه :
 استفاده از لووردراپه برای فضای اپن هم گزینه دیگری است که می توانید از آن استفاده کنید. بهتر است بدانید که منظور از لووردراپه، پرده ای است که در آن تعدادی پره بر روی یک ریل به صورت منظم قرار دارد که این ریل از جنس آلومینیوم است. البته این تصور برای بعضی از افراد به وجود می آید که این نوع پرده ها برای فضای اداری مناسب است، اما با دیدن طرح ها و رنگ های متنوع در می یابید که استفاده از آنها در فضای خانه بسیار زیبا و کاربردی است. یادتان نرود که لووردراپه ها علاوه بر قیمت مناسبی که دارند، می توان با توجه به سلیقه و دکوراسیون منزل خود، طرح و نقش خاصی را سفارش داده تا بر روی آن چاپ کرده و در خانه خود نصب کنید. با انجام این کار نه تنها اپن آشپزخانه را با پرده ای مناسب پوشش داده اید، بلکه یک تابلو بزرگ را هم در سالن پذیرایی نصب نموده اید.
مزیت دیگری که باعث می شود لووردراپه برای پوشاندن اپن انتخاب شود، کیفیت بالای جنس آن است و اینکه قابلیت شست و شو داشته و مقاومت بالایی در مقابل پارگی دارد و آسیب پذیر نخواهد بود.

استفاده از حصیر برای پوشش اوپن آشپزخانه:

روش دیگری که با استفاده از آن می توانید اپن آشپزخانه را بپوشانید، بهره گیری از کرکره های حصیری می باشد. این نوع کرکره ها نمونه جدیدی از لوردراپه بوده و به جرات می توان گفت که زیبایی بیشتری نسبت به لووردراپه ها دارند، اما قیمت بالای آنها باعث شده تا کمتر از آن استفاده شود. این نوع کرکره ها از چوب بامبو، نخ و نی تهیه می شوند و به دلیل اینکه چوب بامبو در برابر آب و نورخورشید دارای مقاومت بالایی است، به همین خاطر این نوع کرکره ها طول عمر بالایی دارند.
 نکته مهم این است که این کرکره های حصیری را می توانید با هر دکوراسیونی هماهنگ کنید، زیرا این نوع کرکره ها تنوع بالایی داشته و دارای رنگ های مختلفی هستند. مهم تر اینکه به راحتی می توانید با استفاده از دستمال نم دار آنها را تمیز کنید.
نصب قفسه های چوبی :
در صورتی که فکر خلاقانه ای دارید، می توانید دست به کار شده و به جای خرید پرده های مختلف، کار متفاوت تری را انجام دهید تا ابتکار عملتان خاص خود شما باشد. می توانید اپن آشپزخانه را با استفاده از ام دی اف قفسه بندی کنید و طراحی قفسه ها را خودتان انجام دهید، برای مثال می توان قفسه ها را به دو قسمت طراحی نمود که در بخش آشپزخانه در داخل آنها وسایل آشپزخانه قرار داده شود و در قسمتی که رو به سالن پذیرایی است، وسایل تزئینی و دکوری را قرار دهید. حتی می توان به عنوان کتابخانه هم از این قفسه ها استفاده کنید.
نکته مهم برای انجام این کار خلاقانه توجه به رنگ کابینت های آشپزخانه است که باید رنگ قفسه را متناسب با رنگ آنها انتخاب کنید. البته کار برش و نصب ام دی اف ها را به دست نجار بسپارید تا ایمنی در کار شما رعایت شود.
نوشتهٔ بعدی
سقف کشسان ( کششی ) چیست؟
نوشتهٔ پیشین
تمیز کردن سرامیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید