تراس باغ و پاسیو باغ (بالکن سبز)

بدون دیدگاه

تراس باغ و پاسیو باغ راه حلی برای ساکنانی که به روف گاردن دسترسی ندارند!

با توجه به توسعه و پیشرفت روز افزون شهرها روز به روز ازحجم فضاهای سبز کاسته می شود و نیاز به فضای سبز در کنار توسعه شهری امری غیر قابل انکاراست. هر روزه شاهد این ماجرا هستیم که چه بسیار باغ ها و کوچه باغ هایی که جای خود را به آپارتمان و برج ها داده است. از طرفی با توجه به ازدیاد جمعیت و تقاضای روز افزون جهت مسکن روند توسعه ساخت و ساز و تخریب و تصرف فضاهای سبز اجتناب ناپذیر است. در کشور های توسعه یافته، باغ بام یا روف گاردن ها بیش از نیم قرن است که در شهر های مهم دنیا نظیر لندن راه حلی خلاقانه از تلفیق صنایع مختلف می باشد. روف گاردن ها و یا باغ بام ها کمک به سزایی جهت جبران فضای سبز از دست رفته در نتیجه ساخت و ساز های شهری نموده است. از ویژگی های مهم روف گاردن این است که علاوه بر زیبایی موجب کاهش دما و تسویه و تلطیف هوا می شوند ،اما در بسیاری از موارد، استفاده از روف گاردن محدود به یک واحد از ساکنان کل ساختمان می باشد و دسترسی برای دیگر ساکنان امکان پذیر نمی باشد. از طرفی بسیاری از واحد ها تراسی دارند که بلا استفاده می باشد و یا برخی واحد های واقع شده در طبقه همکف پاسیویی دارند که نمی دانند با آن چه کنند در چنین مواقعی با مشاوره و راهنمایی گرفتن از متخصصین و کارشناسان زبده وتحصیلکرده و بنا به تقاضای موجود در بازار  میتوانید اقدام به اجرای پاسیوهای سبز و بالکن های کنید. در زیر به برخی ازنمونه پروژه هایی که برای کارفرمایان این امکان را ایجاد میکند تااز بالکن ها و پاسیو های خود استفاده بهینه کنند اشاره میکنیم تا کمک شایانی در پیشبرد پروژه انها کرده باشیم.

  1. فلاور باکس ، تری باکس و پلنت باکس
  2. دیوار سبز
  3. باغچه های ماسونری
  4. آبنما و مدل های دکوراتیو نظیر دیواره های سنگی و چوبی
  5. نشیمنگاه نظیر نیمکت و صندلی

ایجاد پوشش و مسقف نمودن تراس و پاسیو شامل

  1. سقف متحرک
  2. شیشه متحرک
  3. رولر شاترز پلی کربنات

این نکته قابل اشاره است که برای ساکنانی که امکان دسترسی به روف گاردن ندارند تراس باغ و پاسیو باغ جایگزین مناسبی می باشد.

یک باغچه زیبا در بالکن خانه

خانه های آپارتمانی گزینه ای به عنوان حیاط برای کاشت و پرورش گل و گیاه ندارنداما میتوان با کمی خلاقیت و حوصله یک باغچه در گوشه ای از خانه یا بالکن کوچک خانه درست کرد. امروزه بیشتر افراد ساکن آپارتمان هستندو فضای کافی در جلو یا پشت خانه ندارند ولی ازآنجایی که علاقه داشتن گل و گیاه محدودیت جا نمیشناسد برای این دسته از خانه ها بهترین گزینه باغچه بالکن یا در گوشه های نورگیر خانه است.به گزارش همشهری اگر شما باغچه ای کوچک را در فصل بهار در منزلتان درست کنیدکمتر احساس تنگی فضا خواهید داشت و حتما” یک سرگرمی جذاب و پرانرژی در خانه خواهید داشت.شما با این کار با یک طبیعت کوچک در ارتباط خواهید بود و به آن وابسته می شوید، کافی است یکی از گلدان های خانه شما گلی کوچک بدهد تا روز شما را بسازد.

فضای خوبی ایجاد کنید

فقط کافی است گوشه ای از بالکن خانه ( هرقدر هم کوچک مهم نیست) را به یک باغچه اختصاص دهید.اگر فضای کافی ندارید میتوانید از قفسه های آهنی ، چوبی و …. استفاده کنید و در طبقات مختلف آن گل و گیاه بکارید و به نوعی باغچه عمودی داشته باشید و یک یا چند دیوار بالکن خانه را سبز سبز کنید و انواع گیاهان را متناسب با نور در آن بکارید.امااگر همین بالکن کوچک را هم ندارید مهم نیست، می توانید گوشه ای از خانه خود را به این باغچه خانگی اختصاص دهید . اگر فضای شما کوچک است می توانید همچون بالکن از قفسه ها استفاده کنید.اگر هم نمیخواهید هزینه چندانی کنید پیشنهاد ما به شما این است که از جاکفشی ها قدیمی که در خانه دارید استفاده کنید.

خاک مناسب

اما در کنار مکان یابی و نور،  نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شوداستفاده از خاک مناسب است، ترکیبی از خاک، کود را تهیه کنید و برای گیاهانتان نسبت به گیاه مورد استفاده قرار دهید. همچنین می توانید مواد مغزی لازم را به خاک اضافه کنید. نکته مهم این است که دائم گیاه را سمپاشی کنیدو مواظب باشید که حشرات در خاک گلدان شما رشد نکنند زیرا این موضوع میتواند باعث بروز مشکلاتی در خانه یا بالکن شما شود.

از انواع گلدان و باکس استفاده کنید

اگر می خواهید باغچه ایجاد کرده و انواع سبزی ها را کشت کنید می توانید از باکس های کاشت سبزی استفاده کنید ، البته توجه داشته باشید که سبزی های خانگی اگرچه خیلی جذاب هستند ولی آب هم زیاد مصرف میکنند.

آب دادن

به گیاهانتان نسبت به نوع گیاه آب کافی بدهید و توجه داشته باشید که آبیاری زیاد باعث از بین رفتن ریشه گیاه خواهد شد. همچنین توصیه اکید ما به شما این است که در فضای منزل حتما از زیر گلدانی استفاده کنید تا اگر آب بیشتری به گیاه دادید وارد زیر گلدانی شود .

نوشتهٔ بعدی
هنر منبت کاری
نوشتهٔ پیشین
معرق کاری در دکوراسیون داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید