رابیتس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بدون دیدگاه

رابیتس چیست؟

رابیتس ورق مشبکی از جنس گالوانیزه گرم یا پلیمر است که در صنعت ساختمان کاربرد های فراوانی دارد.

ورق گالوانیزه چیست؟

به ورق هایی که توسط فلز روی پوشش داده می شود ورق های گالوانیزه می گویند. یکی از روش هایی که به جهت محافظت از خوردگی از آن استفاده می شود گالوانیک است که فلز مادر را با لایه ای از فلز محافظ که به صورت معمول فلز روی است پوشش می دهند. در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر سالم می ماند که به این فرایند حفاظت گلوانیکی می گویند. نکته مهم این است که میزان مقاومت پوشش گالوانیزه متناسب با ضخامت آن می باشد و هر چه پوشش ضخیم تر باشد فلز مادر بیشتر محافظت خواهد شد.

روش حفاظت گالوانیکی یکی از اقتصادی ترین روش هایی است که برای محافظت از فولاد ها در محیط های خورنده می باشد. به همین خاطر از ورق گالوانیزه در تولید انواع رابیتس استفاده می شود چرا که باعث می شود تا رابیتس در مدت زمان کوتاهی بعد از نصب کیفیت خود را از دست نداد و در دراز مدت بدون هیچ مشکلی در ساختار بنا کارایی داشته باشد.

رابیتس متریالی است که از برش و کشش عرضی از انواع ورق گالوانیزه تولید می شود. رابیتس هایی که از جنس فلز هستند باید با استفاده از کشش عرضی و پرس ورق گالوانیزه گرم تهیه شوند تا در برابر رطوبت مقاوم باشند و دچار زنگ زدگی نشوند.

کاربرد رابیتس

رابیتس محصولی است که از آن در سقف های کاذب، گچ بری ها، پوشش تیرآهن و آرماتور ها، پوشش بتن های سیمانی، ترمیم ترک های ایجاد شده، نمای آشپزخانه های اپن، ساخت حجم های نور مخفی دور سالن ها و بسیاری از موراد دیگر استفاده می شود. از رابیتس برای ایجاد طرح های مشبک و مارپیچی بر روی سقف و همچنین ایجاد نورپردازی های مخفی استفاده می شود.

رابیتس به جهت پیوستگی سطوح دیوارها و ایجاد بستر برای نصب تاسیسات برقی و روشنایی کاربرد دارد و بهره گیری از آن موجب پیوستگی عمومی در دیوارها و سقف های کاذب شده و مانع از ترک خوردگی و ایجاد فاصله در دیوار و سقف ها می شود. این متریال را می توان در فضاهای خارجی ساختمان، سردر انواع ورودی ها و ساخت مجسمه های تزئینی استفاده نمود.

سقف کاذب رابیتس

یکی از پرکاربرد ترین انواع سقف های کاذب، سقف کاذب رابیتس است. این نوع سقف کاذب سازه ای است که به صورت معمول از میلگرد و نبشی ایجاد و رویه آن از تورهای گالوانیزه و گچ می باشد که به این نوع سقف های کاذب با تورهای گالوانیزه در اصطلاح رابیتس می گویند.

مزایای و معایب استفاده از رابیتس

طراحی رابیتس به گونه ای است که تمام ملات های پایه گچی به راحتی به آن چسبیده و این امکان را دارد که انواع حجم ها با آن ساخته شود. رابیتس دارای سرعت اجرای مناسبی است و تمام مصالح آن به راحتی قابل دسترس می باشد. این متریال بسیار طرح پذیر بوده و افراد متخصص فراوانی وجود دارد که بتوانند این محصول را در سازه های مختلف کار کنند. اما رابیتس معایبی هم دارد که شامل وزن زیاد، مصرف گچ بالا و همچنین محدودیت آب و هوا در اجرا لایه گچ می باشد که باعث می شود از آن در تمامی پروژه ها استفاده نشود.

مشخصات فنی رابیتس

رابیتس به صورت معمول با طول ۲۴۰ سانتی متر و عرض ۶۰ سانتی متر تولید می شود و همچنین با در نظر گرفتن پرتی محصول دارای مساحتی در حدود ۴/۱ متر مربع می باشد و در صورتی که متراژ کار را بر این عدد تقسیم شود می توان تعداد رابیتس مورد نیاز پروژه را برآرود نمود.

انواع مختلف رابیتس

رابیتس به صورت کلی بر اساس تعداد ستون و یا بر اساس وزن تقسیم بندی می شود.

  • رابیتس بر اساس تعداد ستون

یک برگ از رابیتس دارای تعداد معینی ستون است که به همین خاطر با این نام مشخص شده است.

  • رابیتس بر اساس وزن

هر ورق از رابیتس وزن مخصوص به خود را دارد و این نوع رابیتس بسته به ضخامت ورقی که برای ساخت آن استفاده شده است نام گذاری شده است. تعداد ستون هایی که در محور طولی رابیتس قرار دارد ۹، ۱۱ و ۱۳ ستون می باشد که رابیتس با ۹ ستون سبک دارای وزن ۶۵۰ گرم، رابیتس با ۹ ستون نیمه سنگین دارای وزن ۷۸۰ گرم و رابیتس ۹ ستون فوق سنگین به وزن ۹۰۰ گرم می باشد.

رابیتس با ۱۱ ستون سبک وزنی معادل ۸۳۰ گرم و رابیتس با ۱۱ ستون نیمه سنگین وزنی معادل ۸۶۰ گرم دارد. رابیتس ۱۳ ستون سبک به وزن ۸۶۰ گرم، رابیتس ۱۳ ستون نیمه سنگین به وزن ۹۳۰ گرم، رابیتس ۱۳ ستون سنگین به وزن ۱۰۰۰ گرم و رابیتس ۱۳ ستون فوق سنگین به وزن ۱۰۸۰ گرم  است و البته رابیتس هایی که تعداد ستون های آن به ۱۷ برسد هم وجود دارد ولی در حال حاضر در کشور ما رابیتس با ۱۳ ستون موجود و قابل استفاده می باشد.

 

رابیس | رابیتس | راویز

نوشتهٔ بعدی
۱۰ ایده جهت دکوراسیون اتاق نشیمن
نوشتهٔ پیشین
انواع کاشی و سرامیک و کاربرد آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید