شومینه تزیینی

انواع شومینه های تزیینی

از زمان های گذشته افراد گرد هم آمدن در اطراف آتش را دوست داشته و این مسله تا به امروز ادامه پیدا کرده و وجود شومینه در خانه های امروزی دلیل همین علاقمندی می باشد. در واقع بیشتر افراد استفاده از شومینه را بیشتر از گرمایی که ایجاد می کند، برای اینکه شکل دکوراتیو و تزئینی دارد، انتخاب کرده و ازآن به عنوان نقطه مرکزی جمع صمیمانه استفاده می کنند.

نکات ایمنی استفاده از شومینه

برای ایجاد شومینه باید از سفال های نسوز استفاده شود، زیرا استفاده از چوب های طبیعی باعث ایجاد عوارضی مانند کمبود اکسیژن در هوا، سختی تنفس و همچنین آلرژیک شدن ریه می شود و حتی می توان گفت که این عوارض برای افرادی که دچار بیماری آسم هستند و خانم های باردار خطر آفرین است.

در صورتی که شومینه در دراز مدت روشن بوده است، هرگز نباید وسایل آتش زا و همچنین پارچه های پشمی را روی آن قرار دهید. دلیل این توصیه این است که با گرم شدن دیواره و اطراف شومینه ممکن است گرمای شومینه به وسایل نزدیک آن منتقل شده و احتمال هر گونه آتش سوزی وجود دارد. به همین خاطر از قرار دادن وسایل پلاستیکی، چوبی، کاغذی و حتی پنبه ای اجتناب کنید.

هر چند وقت یکبار شیرگاز و لوله های گازی که باعث فعال شدن شعله شومینه می شوند را کنترل کرده و از سالم بودن آنها اطمینان کسب کنید. زیرا ترک داشتن لوله ها باعث می شود تا گاز به اطراف متصاعد شده و احتمال آتش سوزی ایجاد شود.

توجه داشته باشید که کودکان اسباب بازی های خود را به داخل شومینه پرتاب نکنند و برای جلوگیری از ایجاد هر گونه خطری بهتر است از محافظ های مخصوص شومینه استفاده کنید.

در صورتی که شومینه منزل قدیمی باشد، برای صرفه جویی در هزینه ها می توانید با تمیز کردن یا تعویض آجرها جلوه ای نو به شومینه بخشیده و حتی می توانید شومینه را با کمک رنگ های نسوز و مقاوم بازسازی کنید.

نحوه تمیز کردن شومینه

برای اینکه شومینه خانه شما سالم و بی نقص کار کند، باید آن را همیشه تمیز کرده و دوده های آن را بگیرید.

اما قبل از شروع، از سرد بودن زغال و خاکستر شومینه مطمئن شده و حتما ازدستکش استفاده کنید و پیشنهاد می کنیم در زمان تمیز کردن شومینه لباس کار یا لباس کهنه ای به تن داشته باشید. برای انجام این کار بهتر است ابتدا آشغال های بزرگ را جمع کرده و خاکستر های نرم را با کمک جارو برقی بگیرید( توصیه می شود از جارو برقی های مخصوص محل کار استفاده کنید، زیرا با انجام این کار احتمال مسدود شدن فیلتر های جارو برقی وجود دارد).

با استفاده از آب گرم و یک پیمانه مایع سفید کننده به همراه یک برس زبر کار تمیز کردن دوده های داخل شومینه را شروع کنید و سپس با کمک روزنامه یا پارچه، آب باقی مانده را پاک کرده و خشک کنید. می توانید قسمت های فلزی شومینه را با کمک پولیش برق انداخته و منقل را هم با کمک مایع سفیده کننده و ماده مخصوص پاک کردن شومینه، تمیز کنید.

جای مناسب شومینه

به صورت معمول شومینه را می توان در گوشه هر فضای داخلی یا بین در و دیوار نصب نموده و در صورتی که از شومینه های دو طرفه استفاده می کنید، امکان قرار دادن آنها در وسط یک فضا هم وجود خواهد داشت.

انواع شومینه

https://best-wall.ir

شومینه هایی که در گذشته استفاده می شدند، چوب سوز بوده و در داخل آنها هیزم قرار داده می شد و به مرور زمان شومینه های مختلفی وارد بازار شدند که هر کدام از آنها با توجه به مدل و نوع سوخت نیاز به دود کش نداشته و به صورت معمول گرمای زیادی هم ایجاد نمی کنند. همان طور که می دانید وجود شومینه در هر خانه ای باعث می شود تا حال و هوای منزل تغییر کرده و رنگ و روی خاصی به فضا می بخشد. اما از آنجایی که خانه های امروزه دارای فضای های مدرن است، به همین خاطر باید در نوع و شکل شومینه ها هم تغییری ایجاد شود. در واقع امروزه شومینه های مدرنی وارد بازار شده اند که انواع مختلفی مانند الکلی، گازی و برقی دارند.

شومینه الکلی

شومینه های الکلی که به آنها اتانولی هم گفته می شود، جزء شومینه هایی هستند که بسیار برای فضای های مدرن امروزی مناسب هستند. این نوع شومینه ها نه تنها از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه هستند، بلکه بر خلاف انواع مختلف شومینه ها دیگر نیاز به نصب دود کش نداشته و این مسله باعث می شود که دردسر های پاک کردن دودکش را هم نداشته باشید. حتی برای شومینه های اتانولی نیاز به خرد کردن و ذخیره چوب هم نبوده و هیچ دوده و خاکستری بر روی سطوح جمع نمی شود که نیاز به پاک کردن آنها باشد.

به همین خاطر در صورتی که هنوز در فکر خرید شومینه مناسبی برای منزل خود هستند، پیشنهاد می کنیم از شومینه های الکلی استفاده کنید و از وجود آن در منزل خود لذت ببرید.

شومینه های الکلی فانتزی

توجه داشته باشید که برای اینکه کنار شومینه بشینید و لذت ببرید، نیازمند یک شومینه بزرگ نبوده و این امکان برای شما با شومینه های فانتزی هم وجود داشته و مزیت مهم این نوع شومینه این است که می توانید از آنها در هر قسمت از منزل خود استفاده کنید و نیاز نیست که تنها در گوشه ای که شومینه وجود دارد بشینید، بلکه می توانید شومینه فانتزی را در هر فضایی با خود ببرید. استفاده از این نوع شومینه ها بسیار مناسب خانه های مدرن و نقلی امروزی بوده که بسیار هم لذت بخش خواهد بود.

شومینه های گازی

شومینه های گازی به صورت اشکال مختلفی هستند و به همین خاطر برای ساخت این نوع شومینه ابتدا باید جای قرار گرفتن آن مشخص شود که قرار است کدام بخش از منزل را به خود اختصاص دهد. مهم ترین مزیت شومینه های گازی این است که از لحاظ گرمایشی نسبت به سایر شومینه ها گرمای بیشتری را ایجاد می کنند و در مقایسه با شومینه های برقی ارزان تر و مقرون به صرفه تر هستند. مهم ترین نکته ای که در مورد شومینه های گازی اهمیت دارد، رعایت مسائل ایمنی می باشد و باید شیرگاز و ترموکوپل را کنترل کرده تا در صورت خاموش شدن شعله به هر طریقی، جریان گاز را متوقف کرده و خطری ایجاد نشود.

توجه داشته باشد که این نوع شومینه ها یا به صورت ساده و دودکش دار هستند یا به اشکال مختلف دیواری(ال سی دی).

 شومینه گازی دودکش دار

همان طور که گفته شد، یکی از انواع شومینه های گازی به صورت دود کش دار می باشد که معمولا از این نوع شومینه ها برای فضای بزرگ استفاده می شود و برای آن باید فضای مناسبی را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که شومینه های دودکش دار را می توانید با هر طرح و فرمی که دوست دارید سفارش داده و در خانه نصب کنید.

شومینه  گازی LCD

همان طور که می دانید، شومینه ها از عناصر دکوراسیونی بوده و بسیار هم در بین افراد طرفدار دارد، البته در طول زمان شومینه ها تغییرات زیادی کرده و طراحی های متنوعی را به خود دیده است و امروزه با پیشرفت هایی که در زمینه تکنولوژی انجام شده است، شومینه های سنتی کنار گذاشته شده و از شومینه های مدرن استفاده می شود. البته یکی از دلایلی که شومینه های سنتی دیگر کاربرد ندارند، مشکلات زیست محیطی فراوانی است که به همراه داشته و باعث شده استفاده از آنها از رونق بیافتد و به جای آنها از شومینه های مدرن بدون آلاینده استفاده شود.  

استفاده از شومینه های گازی (ال سی دی) برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است، زیرا این نوع شومینه ها در داخل دیوار کار گذاشته می شود و به همین خاطر در فضای داخلی صرفه جویی می شود. شومینه های ال سی دی زیبایی فوق العاده ای را در فضای داخلی منزل ایجاد می کنند وبه همین خاطر اگر خانه کوچکی دارید و به دنبال یک شومینه کم جا و بی نظیر هستید، پیشنهاد می کنیم حتما به سراغ این نوع شومینه ها بروید.

شومینه جدید برقی

توجه داشته باشید که در شومینه های برقی ال سی دی گرمایش از طریق برق ایجاد می شود. البته این نوع شومینه ها نه تنها بازده بالایی دارند و کاملا بدون آلاینده هستند، بلکه در فضای داخلی منزل صرفه جویی شده و این مزیت مهم ترین دلیل برای استفاده از شومینه های برقی می باشد.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که شومینه های ال سی دی برقی و گازی از نظر کیفیت و قیمت در رده بالایی هستند و به هیچ عنوان نمی توان آنها را با نمونه های دیگر مقایسه نمود.

شومینه های برقی ال سی دی نیاز به پیش بینی فضا نداشته و این امکان را فراهم می کنند که از آنها در هر زمان و در هر فضایی استفاده کنید. با اینکه شومینه های برقی از لحاظ هزینه مقرون به صرفه نیستند، اما نیاز به نصب دودکش و همچنین دردسر های تمیز کردن آن و … را ندارند.

گونه ای از شومینه های برقی وجود دارند که قابلیت تزئینی و دکوری داشته و در سایر فصل های سال هم کاربرد تزئینی داشته و می توان از شعله بدون گرمای آنها استفاده نمود. حتی می توان شعله های تزئینی را کم یا زیاد کرده و این قابلیت در شومینه های برقی ال سی دی با استفاده از ریموت کنترل انجام می شود و این امکان را فراهم می کنند تا در هر فصلی بتوان از جذابیت نور آتش آنها استفاده نمود.

منبع: http://www.shomine.n.nu

 

شومینه برقی تزیینی
شومینه تزیینی
فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید