طاقچه در منزل

مکان هایی برای نصب طاقچه در منزل

همان طور که می دانید امروزه اکثر آپارتمان ها آنقدر کوچک شده اند که نمی توان در آنها هم کتابخانه قرار داد و هم از کنسول های دکوری و کابینت های سراسری استفاده نمود. در واقع مشکل بزرگی که امروزه اکثر افراد در خانه ها خود با آن روبرو هستند، نداشتن فضاست. در خانه های کوچک امروزه باید از ایده هایی استفاده کرد تا بتوان تا جایی که امکان دارد از در و دیوار های خانه برای جا دادن لوازم بهره گرفت. بهتر است بدانید که با ورود طاقچه های رنگارنگی که تازه وارد بازار شده است، می توانید آنها را در گوشه های مختلف هر بخش از خانه خود نصب کرده و با صرف هزینه ای اندک کار را برای خود راحت کنید.

نکته مهمی که در رابطه با طاقچه ها باید در نظر بگیرید، استفاده از طاقچه های مناسب با محیط می باشد و به همین خاطر باید با محل صحیح نصب طاقچه ها آشنا شده و با کمک میخ و چکش طاقچه ها را در جای مناسب خود نصب کنید.

برای خانه هایی که دارای دیوارهای یک دست هستند و رنگ های روشن و ساده دارند، می توانید از یک یا دو طاقچه استفاده کنید تا فضای هر اتاق را تغییر دهید. البته به شرطی که انتخاب یک دیوار به صورت خاص برای نصب طاقچه مناسب باشد. به صورت معمول در خانه های بزرگ با دیوارهای یک دست می توانید طاقچه هایی با شکل های مختلف را نصب کنید. نکته مهم این است که روی دیوارهایی با رنگ های روشن باید از طاقچه هایی با رنگ های تیره تر استفاده کنید و دیوار خانه خود را خاص جلوه دهید.

نصب طاقچه در اطراف شومینه :

همان طور که می دانید یکی از اصول طراحی، استفاده از نشانه های طبیعت در خانه می باشد. به همین خاطر می توانید با نصب طاقچه های چوبی در دو طرف شومینه، تمام فضای اطراف را تحت تاثیر قرار دهید. نصب طاقچه هایی با رنگ چوب طبیعی که در کنار شومینه ای با رنگ سفید و دیواری با رنگ کرم می تواند زیبایی چشمگیری را ایجاد کند. یادتان نرود که می توانید در جلوی شومینه ای با این دکوراسیون یک فرش گلدار پهن کرده و از صندلی چوبی بهره بگیرید. زیرا همه این موارد نشانه هایی از طبیعت را جلوه می دهند. 

استفاده از طاقچه در حمام و سرویس بهداشتی :

در صورتی که در حمام منزل خود سقف کاذبی نداشته باشید، آن وقت سقف حمام بیش از اندازه بلند به نظر می رسد و یک فضای عمودی طولانی ایجاد می شود. از این رو تنها با کمک طاقچه های متعدد می توانید در این مکان، فضا ایجاد کنید. البته فراموش نکنید که استفاده از طاقچه در حمام باید تابع قانونی خاص باشد. در واقع قابی که برای آینه مورد استفاده قرار می گیرید و همچنین کمد زیر سینک دستشویی می تواند تعیین کننده شکل خاص طاقچه ها باشد.

شاید از نظر شما کمی عجیب باشد ولی شما می توانید در فضای سرویس بهداشتی منزل هم از طاقچه استفاده کنید. هر چه طاقچه هایی که در این مکان استفاده می کنید، به سینک دستشویی نزدیک تر باشد، بهتر خواهد بود. به صورت معمول در فضای دستشویی حمام کنج های بدون استفاده زیاد است و تنها با کمک طاقچه های کوچکی که در این کنج ها نصب می کنید، می توانید کاملا” آنها را قابل استفاده کنید. طاقچه هایی که در فضای سرویس بهداشتی استفاده می کنید در صورتی به زیبایی این فضا کمک می کند که در کنار لوازم بهداشتی از دکوری های لازم هم در آن استفاده شده باشد. زیرا اگر تنها از لوازم بهداشتی  بهره بگیرید، به جای اینکه فضایی باز و دلپذیر داشته باشید، باعث ایجاد فضایی تنگ خواهید شد.

وجود طاقچه در اتاق نشیمن :

نکته مهمی که در رابطه با نصب طاقچه ها در اتاق نشیمن باید به آن توجه داشته باشید، این است که اگر طاقچه ها را برای قرار دادن دکوری های خاص در نظر گرفته اید، پیشنهاد می کنیم رنگ آنها با رنگ سایر لوازم چوبی محیط هماهنگ بوده و حتی از نظر جنس و بافت هم باهم همخوانی داشته باشند. دلیل این کار این است که طاقچه ها دیگر به عنوان اشیاء اضافی اتاق به حساب نیامده و کاملا” با اجزای ساختمان هماهنگی داشته و این مسله هارمونی خوبی در فضا ایجاد می کند. اما اگر خانه کوچکی دارید و فضالی اتاق نشیمن منزل شما بزرگ نبوده و چاره ای جزء این ندارید که کاناپه را به دیوار بچسبانید، بهتر است طاقچه هایی در اندازه های مختلف  را به دیوار نصب کنید تا فضای اتاق را کمی تغییر دهید. با انجام این کارنه تنها فضای کافی برای به نمایش گذاشتن دکوری های زیبا  را دارید، بلکه دیوارهای اتاق هم دیگر خالی و بی روح نخواهند بود. بهتر است بدانید که نصب طاقچه ای که بتوانید روی آن عکس، شمع و وسایل دکوری را قرار دهید، از نصب یک تابلوی هنری ارجحیت دارد.  

استفاده از طاقچه در فضای آشپزخانه

شاید شما هم جزء آن افرادی باشید که در زمان طراحی کابینت های آشپزخانه از طراح می خواهید که سرتاسر آشپزخانه را از کمد و قفسه پر کند. در واقع شما با انجام این کار تنها به یک خواسته خود که داشتن جا و فضای کافی است، می رسید. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید آشپزخانه ای مدرن و امروزی داشته باشید. همان طور که می دانید چیدمان بیخ تا بیخ کابینت در فضای آشپزخانه یک روش قدیمی بوده به همین خاطر پیشنهاد می کنیم در فضای آشپزخانه از چند طاقچه بلند و باریک استفاده کنید و با انجام این کار فضای آشپزخانه را قابل دسترس کنید.

استفاده از طاقچه ها برای تکمیل طراحی

شاید باور نکنید ولی گاهی با کمک طاقچه هایی که در بخش هایی از خانه خود نصب می کنید، می توانید طراحی خاص دکوری را تکمیل کنید. پیشنهاد می کنیم در بالای کتابخانه های کوتاهی که در اتاق دارید، طاقچه هایی با همان رنگ و بافت چوب به ترتیب و توالی خاصی نصب کنید و این طاقچه ها را تا نیمه های دیوار بالا ببرید، به صورتی که انگار طاقچه ها در حال پیشروی به سوی بالا هستند. زمانی این ایده زیبایی خود را نشان خواهد داد که رنگ طاقچه ها با دیوار پشت کار، در تضاد باشند. در غیر این صورت اگر طاقچه ها با دیوار همرنگ باشند، حس صعود به بالا را القا نخواهند کرد.

طاقچه ای برای فضای بین دو پنجره :

در معماری خانه های ایرانی معمولا” فضای بین دو پنجره بدون استفاده خواهد بود و گاها”این فضا را با پرده های ضخیم می پوشانند تا از این طریق فضای خانه را بزرگ تر نشان دهند. اما پیشنهاد می کنیم از این روش قدیمی استفاده نکرده و به جای آن از این فضای خالی بین دو پنجره برای نصب طاقچه ها استفاده کنید. شما می توانید بر روی این طاقچه ها از دکوری های زیبا استفاده کنید. حتی این امکان وجود دارد که از این طاقچه ها برای قرار دادن کتاب هایتان استفاده کنید و با این کار کتابخانه ای بزرگ را به اتاق نشیمن خود بیاورید.
 

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید