هفت روش جهت کاهش دمای منزل

بدون دیدگاه

خنکی را به منزلتان هدیه دهید:

کم کم به روز های گرم سال نزدیک میشویم و این سوال اصلی وجود دارد که چگونه دمای خانه را کاهش دهیم و چگونه خانه و منزل را خنک کرد؟ پاسخ به این سوال شاید خیلی سریع در ذهن شما روشن کردن انواع کولر باشد، ولی در کنار این موضوع می توان از روش های دیگری هم کمک گرفت که در خنک شدن کلی منزل شما موثر است. نکاتی که به آنها اشاره می شود علاوه بر کمک به کاهش دمای منزل در مصرف برق و حتی آب شما هم صرفه جویی می کند.

  • پرده ها را بکشید

ممکن است که خیلی ساده به نظر بیاید ولی باید بدانید چیزی نزدیک به ۳۰ درصد از گرما از طریق درو پنجره وارد وارد خانه شما می شود پس با کشیدن پرده ها به تنهایی میتوان تا دمای ۲۰ درجه کاهش داد. به عبارتی کشیدن پرده ها از تبدیل شدن خانه شما به یک گلخانه کوچک جلوگیری میکند مخصوصا” برای خانه هایی که پنجره آنها به سمت جنوب و یا غرب است.

  • استفاده از در و پنجره مناسب

بستن در اتاق ها از بیرون رفتن هوای خنک در گرم ترین ساعت روز جلوگیری می کند. همچنین باید در اتاق را در ساعات خنک شب باز بگذارید. حتی اگر از کولر استفاده میکنید. با این کار هوای خونه به صورت طبیعی تر در فضای خانه شما جریان خواهد داشت.

  • پنکه های سقفی در جهت خلاف عقربه های ساعت

اگر در خانه پنکه سقفی دارید آن را به شکلی تنظیم کنید که خلاف عقربه های ساعت بچرخد. این کار در خنک شدن و انتشار باد خنک بسیار تاثیر دارد.

  • هواکش ها را روشن کنید

روشن کردن هواکش ها بعد از یک دوش بخار یا هنگامی که در حال آشپزی هستید بسیار در هدایت و انتقال هوای گرم به خارج از منزل تاثیر دارد، پس از فن یا هود های آشپزخانه غافل نشوید.

  • برای کاهش دمای خانه تخت خواب خود را خنک کنید!

این ایده هم با اینکه کمی عجیب به نظر می رسد ولی میتواند بسیار تاثیر گذار باشد و شما را غافلگیر کند. تعدادی بطری آب را در فریزر قرار بدهید تا منجمد شوند سپس این بطری های یخ را زیر و پایین تخت خود جاسازی کنید. بهتر است این کار را دقایقی یا شاید ساعاتی قبل از خواب انجام دهید. پس از مدتی یخ ها گرمای تخت را مخصوصا” در ناحیه پایین تخت و محل قرار گرفتن پاها جذب کرده و آن ناحیه را را خنک میکنند. حتما” شما هم میدانید خنک شدن پاهاهنگام خواب تا چه اندازه در داشتن خواب شیرین تاثیر گذار است.

  • هوای خنک شبانه

معمولا” در اکثر نقاط شب ها دما رو به کاهش نهاده و دمای هوا بسیار مناسب میشود.اگر در مکانی زندگی می کنید که بر همین روال است و دمای هوا در شب خنک تر است پس حتما” از این نعمت خدادادی استفاده کنید . پنجره ها را باز کنید تا هوای خنک داخل شود ، حتی از یک پنکه برای به جریان انداختین هوا می توانید استفاده کنید ولی حواستان باشد که به هنگام صبح مجدد گرما شروع می شود و شاید لازم باشد زودتر در و پنجره ها را ببندید.

  • استفاده از لامپ های کم مصرف

اگر به دنبال فرصتی بوده اید که از شر لامپ های پر مصرف خلاص شوید شاید هم اکنون زمان آن رسیده است. این لامپ های رشته ای با تبدیل کردن ۹۰ درصد انرژی به گرما باعث گرم شدن و اتلاف مقدار قابل توجهی انرژی می شوند، پس بهتر این است که از لامپ های مهتابی یا لامپ های کم مصرف استفاده کنید.

نوشتهٔ بعدی
نورپردازی داخل منزل
نوشتهٔ پیشین
رفع نم دیوار و سقف ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید