تزیین شومینه و محیط اطراف آن

بدون دیدگاه

تزیین شومینه

شومینه ای که به زیبایی طراحی شده باشد، به یکی از مهم ترین عناصر تزئینی مکانی که در آن قرار دارد تبدیل می شود. معمولا اتاقی که دارای شومینه باشد، اولین نقطه ای که به محض ورود به اتاق نظر ها را به خود جلب می کند همین شومینه است. به عبارتی شومینه ها به نقطه مرکزی اتاقی که در آن قرار دارند تبدیل می شوند. به همین دلیل درست مانند سایر جزئیات موجود در خانه، دکوراسیون و تزیین شومینه ، اطراف، بالا و دیواره های شومینه نیز سبک، شخصیت و علایق ما را به نمایش می گذارد. در این مطلب مدل های مختلف شومینه را مورد بررسی قرار داده و به تزئینات و دکوراسیون مناسب آن ها خواهیم پرداخت. با بست وال همراه باشید:

بسیاری از شومینه ها در یک ساختار واحد با یک طبقه و یا طاقچه در اطراف خود طراحی می شوند. شاید برخی از شومینه های مدرن بدون این طاقچه طراحی شوند، اما معمولا زمانی که صحبت از تزئین شومینه می شود اولین چیزی که به ذهن خطور می کند تزئین روی همین طبقه یا طاقچه شومینه است. اکسسوار هایی که روی شومینه قرار می دهید از جمله جزئیات مهم و قدرتمندی هستند که می توانند فضای اتاق را به طور کامل تغییر دهند.

همان طور که گفته شد در برخی از شومینه های مدرن و نسل جدید طاقچه شومینه وجود ندارد و شومینه ها در داخل دیوار طراحی می شوند. در این شرایط باید به چگونگی تزئین دیوار های اطراف شومینه فکر کنید، زیرا از آن جایی که شومینه به تنهایی عنصر دکوراتیو قدرتمند و تاثیر گذاری است، نباید به تنهایی رها شود.

تزئینات متعادل و متقارن

مهم ترین اقدام در تزئین طاقچه شومینه به شکلی زیبا و بی نقص، ایجاد فضای خالی متناسب میان عناصر دکوراتیو است. تزئینات متقارن باعث می شوند تا طاقچه شومینه زیبا به نظر رسیده و در طراحی اتاق فضایی سیال ایجاد شود. در خانه هایی که دارای سبکی کلاسیک و متعادل هستند شومینه هایی که با اکسسوار های متقارن تزئین شده اند در الویت قرار دارند.

در تزیین شومینه زیاده روی نکنید!

هم در تزئین طاقچه شومینه به شکلی متقارن و متعادل و هم در طراحی های مدرن نامتقارن و پویا، مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که زیاده روی نکنید. زیرا اگر در تعداد اکسسوار ها و سبک طراحی شومینه ظاهری شلوغ و زننده ایجاد شود، ظاهر مجلل شومینه در ترکیب با این طراحی در اتاق فضایی بهم ریخته و آزار دهنده ایجاد خواهد کرد. گاهی تنها قرار دادن یک اکسسوار بر روی شومینه آن مکان را کامل خواهد کرد.

پوشش دیواره های شومینه

طراحی و تزیین شومینه های مدرن بسیار متفاوت تر از گذشته شده است و یکی از این مدل ها طراحی شومینه به شکل دیواری است که فضا را به دو قسمت تقسیم می کند. در این مدل طراحی ها می توان بدون استفاده از هیچ عنصر دکوراتیوی و تنها با پوشش دیوار شومینه، ظاهری بسیار شیک و زیبا و در عین حال فضایی ماندگار و با عمر طولانی ایجاد کرد. آجر های قرمز در این مدل شومینه ها، به خصوص در سبک های کانتری و روستیک بسیار پرکاربرد بوده و فضای فوق العاده ای در اتاق نشیمن ایجاد می کند. پوشاندن دیوار شومینه با آجر های قرمز فضایی گرم و صمیمی به محیط می بخشد.

استفاده از تابلو بر روی شومینه

در شومینه های بدون طاقچه، یکی از زیبا ترین و هنری ترین راه های تزیین شومینه و تبدیل آن به نقطه ای مرکزی، استفاده از تابلو ها و قاب عکس است. در اتاق های نشیمن مجلل و لوکس تابلو های ظریف و پر جزئیات و در دکوراسیون های مینیمال و مدرن، نقاشی های ساده و مینیمالی، خطی و قاب عکس ها انتخاب مناسبی خواهند بود.

نصب تلویزیون در بالای شومینه

گاهی در برخی از مکان ها محل قرار گیری تلویزیون و شومینه در یک نقطه طراحی می شوند، زیرا به دلیل نوع معماری و ساختار مکان و ویژگی های طراحی مکان امکان تخصیص دو دیوار مجزا برای تلویزیون و شومینه وجود ندارد. در چنین شرایطی معمولا بهترین اقدام نصب تلویزیون در بالای شومینه است. با یک بافت و نقش ساده و یا طاقچه ای زیبا و یا حتی با یک گچ بری شیک می توان بالای شومینه را به یک میز تلویزیون زیبا تبدیل کرد.

تلویزیون و شومینه در کنار یکدیگر

قرار گرفتن شومینه و تلویزیون بر روی یک دیوار به این معنا نیست که تلویزیون فقط می تواند بالای شومینه قرار داده شود. اگر دیوار موجود یک دیوار بزرگ است می توانید این دو عنصر را در کنار یکدیگر قرار دهید. با این روش دیگری نیازی به طراحی های مضاعف برای حفاظت از تلویزیون در برابر گرمای شومینه نخواهد بود.

طراحی های یکپارچه

در شومینه های کلاسیک نیز می توان از دیوار ها برای تزئین مکان استفاده کرد. دیواری که شومینه بر روی آن قرار دارد را درست مانند سایر مکان های خانه و مانند دیواری که تلویزیون بر روی آن قرار داده می شود به صورت یکپارچه طراحی کنید و ظاهری متفاوت به مکان ببخشید. با ایجاد تورفتگی در اطراف شومینه و یا استفاده از شلف های دیواری بر روی دیوار اطراف آن می توان این فضا را به مکانی کاربردی تبدیل کند.

نوشتهٔ بعدی
یوبوت یا دال مجوف چیست؟
نوشتهٔ پیشین
چند نوع از پوشش های کف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید