طرح بته جقه

بدون دیدگاه

طرح بته جقه

طرح بته جقه یک طرح کاملا ایرانی بوده و قدمت بسیار زیادی دارد و می توان گفت که از زمان ساسانیان از این طرح در ایران استفاده می شود. جالب است بدانید که این طرح از زمان صفویان وارد هند شده و بافندگان هندی از این طرح در بافت شال کشمیر استفاده می کردند و این مسله باعث شده تا این تصور ایجاد شود که این طرح از هند وارد ایران شده است.

طرح بته جقه در اصل زیر مجموعه ای از طرح بته ای می باشد و طرح های بته ای در ایران دارای انواع مختلفی هستند. برای مثال می توان به طرح بته میری که طرحی شبیه به یک کاج کوچک است و طرح بته خرقه ای که یک کاج بزرگ را نشان می دهد اشاره نمود.

نماد طرح بته جقه

طرح بته جقه نماد سرو بوده و از ترکیب شدن دو کاج بزرگ و کوچک شکل می گیرد البته این طرح کاج بزرگی است که یک کاج کوچک از آن بیرون زده است.

کاربرد طرح بته جقه

طرح بته جقه به عنوان یک طرح پرانرژی شناخته شده است و برای فضاهای سنتی و کلاسیک بسیار مناسب خواهد بود و باعث می شود که در فضا حسی گرم و دنج را ایجاد کند. نکته مهم در رابطه با این طرح این است که به کارگیری آن در فضاهای مختلف به دلیل راز شرقی که در وجود این طرح پنهان شده است جاذبه ای خاص را به وجود می آورد.

با اینکه طرح بته جقه در فضاهای سنتی بیشتر کارایی دارد اما فراموش نکنید که می توان از طرح هایی که به ظاهر کلاسیک هستند برای جلوه بخشیدن به فضاهای مدرن و معاصر هم استفاده نمود.

نکاتی درباره طرح بته جقه

بهره گیری از طرح بته جقه در قالب سطوح بزرگ مانند کاغذ دیواری یا پرده ایده زیبایی خواهد بود اما به شرط اینکه از طرح هایی که به صورت محو و مقیاس کوچک هستند و با رنگ های خنثی استفاده شود تا از این طریق مانع از شلوغ به نظر رسیدن فضا شود.

طرح بته جقه در صورتی که با رنگ های قرمز و طلایی باشد بیشتر جنبه سنتی دارد اما امروزه این طرح  در رنگ های غیرمعمولی چون زرد، سبز و در موارد نادر با رنگ صورتی هم دیده می شود. برای مثال می توان در فضای آشپزخانه در کنار ادویه ها از طرح بته جقه بهره گرفت تا فضایی اشتها آور و جذاب ایجاد شود و در فضای اتاق خواب بهتر است از رنگ های سرد مانند سبز و آبی روشن در کنار طرح بته جقه استفاده شود.

طرح های بته جقه بسبار نشاط آور بوده و تداعی کننده تحرک و انرژی می باشند و چون دارای خطوط منحنی و حرکت های دوار است این حس بیشتر و قوی تر منتقل می شود به همین خاطر می توانید از طرح های بته جقه با رنگ های روشن مانند سبز یا صورتی برای اتاق کودک استفاده نمود زیرا این ترکیب ناب و ایده آل حس بهاری و تحرک را به خوبی القا می کند.

در مواردی پیش می آید که تکه ای پارچه از طرح بته جقه در خانه دارید و هر چه فکر می کنیم نمی توانید از آن در فضا استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم از این پارچه بته جقه در ترکیب با خال خال و ایکات یا راه راه و تیغ ماهی و یا ترکیب با چهارخانه و گلدار استفاده کرده و به عنوان یک ایده مناسب برای فضای کلاسیک اتاق خواب به کار ببرید.

توصیه ما این است که اگر می خواهید از طرح بته جقه در کنار طرح های دیگر استفاده کنید حتما از الگو های تک رنگ بهره بگیرید و مهم تر اینکه طرح هایی با زمینه رنگی مشابه گزینه مناسب تری خواهند بود. البته طرح های بته جقه در ترکیب با پارچه های بدون طرح انتخابی ایده آل است که باعث سبک شدن فضا می شود.

نوشتهٔ بعدی
ساماندهی دکوراسیون خانه
نوشتهٔ پیشین
میز کنار تخت خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید