مزیت های وجود گیاهان در فضای داخلی

بدون دیدگاه

زمانی که انسان با محیط خود ارتباط برقرار میکند از راه یکی از حواس پنجگانه یا ترکیبی از آنها آن را ادراک می نماید. فضای سبز از جمله محیط هایی است که از راه دیدن برای انسان قابل درک است. از دیگر حواس انسان که با طبیعت درگیر می شود، لمس کردن و بوییدن است. بنابراین گیاهان و فضای سبز بیشترین اثر را در نحوه درک مکان و ایجاد حس مکان دارند.

آرامشی از جنس طبیعت

وجود رنگ های متنوع در طبیعت و فضای سبز، تاثیرات مثبتی بر روی انسان خواهد داشت که منجر به آرامش روحی و روانی خاصی در آنها می شود. به عنوان مثال رنگ قرمز که توجه را بیشتر به خود جلب می کند، موجب پویایی و تحریک هیجانات روحی می شود و سر زندگی را افزایش می دهد در حالی که رنگ سبز که توجه کمتری را جلب می کند دارای تاثیر مسکن و آرام بخش است. به طور کلی گیاهانی با رنگ ملایم مانند صورتی ، سفید، بنفش و …..حس آرامش و گیاهانی با رنگ های گرم و تند مانند قرمز، زرد، نارنجی و ….حس هیجان را به دنبال خواهند داشت. بنابراین ترکیب درستی از گیاهان با رنگ های متنوع در کنار هم موجب ایجاد تعادل در احساسات افراد شده و آرامش روحی را فراهم می آورد.

کاربرد گیاهان در طراحی فضای داخلی

بر اساس پژوهش هایی که در زمینه استفاده از گیاهان انجام شده نتایج حاکی از آن است که وجود گیاهان در فضای خانه و محل کار به گونه ای که همواره در معرض دید افراد قرار داشته باشند علاوه بر ایجاد جذابیت در فضا، در بالا بردن روحیه افراد تاثیرات بسزایی دارد. بنابراین حتما” در بخشی از محل سکونت و یا کار خود از گیاهان مناسب بهره ببرید و فضایی هرچند کوچک را به این امر اختصاص دهید. فضا می تواند با استفاده از چند شاخه گل بر روی میز کار، کاشتن گیاه در گلدان، قرار دادن گیاهان همیشه سبز در پشت پنجره ها و کناره های اتاق و … ایجاد شود. همچنین می توان از گیاهان بالا رونده برای افزایش جذابیت به فضا و ایجاد حس ارگانیک بودن استفاده نمود، زیرا گاهی برخی از فضاها حس خشک و خسته کننده ای دارند که با این کار می توانیم این حس را از بین ببریم.

محصور کردن فضا

با قرار دادن گیاهان خانگی در فضاهای مختلف خانه می توان بخش هایی از خانه را به لحاظ بصری تفکیک نموده و دید را تا حدودی به بخش های دیگر محدود گردانید. هر چه گیاهان مورد استفاده متراکم تر باشند دید را محدود تر کرده و هر چه دارای خلل و فرج بیشتری باشند محیط بازتری را بوجود خواهند آورد.

تقسیم فضا

اگر از گیاهانی با ارتفاع بلندتر بهره ببریم فضا را از لحاظ فیزیکی محصور نموده ایم. بدین ترتیب که با طراحی فضایی برای کاشت گیاه می توان یک فضای بزرگ را به دو فضای کوچک تر تقسیم نمود و یا مسیر مشخصی برای تردد در میان فضاهای داخلی تعیین کرد.

عمق بخشیدن به فضا

وجود بافت در هر فضایی و ترکیب مناسب آن می تواند به عمق بخشیدن به آن فضا کمک کرده و تنوع خوبی ایجاد نماید. یکی از مواردی که بوسیله آن می توان بافت را در فضا به وجود آورد گیاهان هستند. به منظور ترکیب فضا و بخشیدن عمق به آن می توان از گیاهان با بافت ریز در پس زمینه و گیاهان با بافت درشت در پیش زمینه استفاده نمود تا عمق بصری را افزایش دهند.

 پوشاندن معایب

برای پر کردن گوشه هایی از فضا نیز که خالی مانده اند می توان از گیاهان پرشاخ و برگ و متراکم استفاده نمود. از سویی تابش نور حورشید در ساعات مختلف روز بر روی گیاهان منجر به شکل گیری سایه روشن هایی بر روی دیوارها خواهد شد که بر زیبایی فضا می افزاید.

فضای سبز در خانه

همه افراد با حضور در میان طبیعت، احساس آرامش دارند که می توان این حس خوب را با آوردن گیاهان متنوع به روش های گوناگون به فضاهای مختلف خانه داد.

فضای نشیمن

 وجود گیاه و فضای سبز در فضای نشیمن به ایجاد حس صمیمیت و خودمانی بودن آن کمک موثری کرده و باعث می شود که افراد، زمان بیشتری را با آرامش بیشتر در آن سپری کنند.

فضای پذیرایی

 پذیرایی بخش مهمی از منزل محسوب می شود که معمولا” برای آنکه حالت رسمی خود را حفظ کند، رنگی خنثی به خود می گیرد.برای از بین بردن این حس خسته کننده و بی روح، بهتر است از گیاهان دکوراتیوی با رنگ های شاد در مکان مناسب بهره برد. برای اینکه دکوراسیون داخلی منزل شما یکنواخت نشود میتوانید در فصول متفاوت، گیاهان متنوعی را تهیه و جایگزین گیاهان قدیمی کنید.

فضای آشپزخانه

معمولا” در آشپزخانه های اپن، اشراف فضاهای مجاور به فضای آشپزخانه و به خصوص سینک ظرفشویی وجود دارد که این امر برای افراد خوشایند نیست، اگر از سطح پیشخوان به عنوان میز غذاخوری یا سطح کار در آشپزخانه استفاده نمی کنید می توانید با قرار دادن چند گلدان حاوی گیاهان بلند و کوتاه دیوارکی از گیاهان را تهیه کنید به این ترتیب همراه با کار درآشپزخانه، مانعی برای دید و اشراف مهمانان بر فضای داخل آشپزخانه نیز ایجاد میشود.

اتاق خواب

اگر وجود گیاهان در اتاق خواب به دلیل حساسیت های تنفسی و غیره مانعی برای افراد به حساب نیاید، اما میتواند به القا حس شادابی فضا کمک نموده و اتاق خواب را از اینکه صرفا” فضایی برای خوابیدن باشد به مکانی برای فعالیت های شخصی مختلف تبدیل نماید.

فضای تراس

تراس از جمله فضاهایی است که برای نگهداری گیاهان بسیار مناسب است، به خصوص در آپارتمان های امروزی که کمتر فضایی به عنوان حیاط در اختیار دارند، اگر بتوان از سمت نشیمن و یا پذیرایی دید مناسبی به تراس ایجاد نمود همواره می توان از حضور همیشگی فضای سبز در کنار خود لذت برد.

نوشتهٔ بعدی
معرق کاری در دکوراسیون داخلی
نوشتهٔ پیشین
طراحی و تزئین دیوار با آجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید