نمای ساختمان با شیشه اسپندرال

بدون دیدگاه

نمای ساختمان با شیشه اسپندرال (Spandrel)

شیشه های اسپندرال نوعی شیشه غیر شفاف می باشد که با رنگ های مختلف تولید می شوند و به دلیل غیر شفاف بودن فضای پشت این شیشه ها قابل رویت نمی باشد .

کاربرد شیشه اسپندرال

از شیشه های چاپ دار یا اسپندرال به صورت معمول برای مابین طبقات در نماهای تمام شیشه ای استفاده می شود. ضمن اینکه در فضاهایی که به دلیل وجود مصالح مختلف و عبور داکت های تاسیسات، نمای جالب و زیبایی وجود ندارد می توان از این نوع شیشه ها استفاده کرده تا بتوان آن قسمت را پوشانده و ظاهری مرتب و زیبا تر را ایجاد نمود.

به صورت کلی از شیشه های اسپندرال برای پوشاندن و غیرقابل رویت کردن سطوح ناخواسته یا کور ساختمان که نباید دیده شوند، استفاده می شود و این مسله در نهایت باعث می شود تا نمای ساختمان هماهنگ، زیبا و یکپارچه به نظر برسد. اسپندرال درپوشش سطوحی چون سقف های شیشه ای، ویترین فروشگاه ها، پارتیشن و دکوراسیون داخلی و حتی نورگیر های سقفی استفاده می شود.

ویژگی های شیشه های چاپی

یکی از قابلیت های شیشه اسپندرال این است که می توان طیف های مختلف رنگی را بر روی سطح شیشه چاپ و در فرایند پخت آنها رنگ را تثبیت نمود. ضمن اینکه قابلیت اعمال انواع طرح ها در هنگام چاپ بر روی شیشه وجود داشته و به علت رنگی بودن این نوع شیشه ها قابلیت جذب بخشی از انرژی خورشید را دارا هستند.

شیشه اسپندرال جایگزین شیشه رفلکس

قبل از استفاده از شیشه های اسپندرال از شیشه های رفلکس بهره می گرفتند و آنها قابلیت پوشاندن سطوح را داشتند اما این نوع شیشه ها در طول شب، زمانی که میزان نور فضاهای داخلی بیشتر از فضای بیرون است کارایی خود را از دست می دهند و باعث ایجاد ظاهری نازیبا در ساختمان می گردد. به همین خاطر شیشه های رفلکس کم کم منسوخ شده و شیشه های اسپندرال جایگزین آنها شده اند. شیشه های اسپندرال در صورتی با سایر شیشه های نما انطباق خواهند داشت که از شیشه هایی با رفلکس بالا یا با قابلیت عبور نور پایین در همجواری شیشه های اسپندرال استفاده گردد.

جنس شیشه چاپ دار

شیشه های چاپ دار یا اسپندرال به دلیل اینکه به صورت معمول در معرض نور خورشید هستند از جنس سکوریت می باشند چرا که تغییرات دمایی مختلف در آنها تاثیری نداشته و باعث آسیب رساندن به این نوع شیشه ها نشود.

یکی از دلایلی که باید شیشه های اسپندرال را سکوریت نمود این است که ضریب ماندگاری چاپ در آنها افزایش یافته و ایمنی بیشتر می شود. سکوریت کردن شیشه اسپندرال باعث می شود تا این نوع شیشه ها ضد خش شده و هرگز دچار پوسته نشده و در مقابل مواد شیمیایی مقاوت بالایی پیدا کنند.

روش تهیه شیشه اسپندرال

برای تهیه شیشه های اسپندرال ابتدا روی شیشه هر طرح و رنگی چاپ می شود. بعد از طریق تابش اشعه مادون قرمز بر روی سطح شیشه باعث می شود تا طرح و رنگ به صورت موقت تثیبیت گردد و برای تثبیت نهایی رنگ بر روی شیشه و همچنین بالا بردن مقاومت آن در شرایط جوی مختلف آن را در داخل کوره برده و در دمای بیش از ۶۰۰ درجه سانتی گراد قرار می دهند. نکته مهم این است که این نوع شیشه ها را می توان به صورت تک جداره، دو جداره و در موارد خاص به صورت لمینیت اجرا نمود.

شیشه اسپندرال با انجام پخت مرکب سرامیکی بر روی شیشه در انواع رنگ ها تولید شده و چاپ سرامیکی این شیشه‌ها غیرشفاف است. اما به دلیل اینکه این نوع از شیشه ها با رنگ های مختلف تولید می شوند توصیه می شود که به صورت دو جداره به کار برده شوند. در واقع باید یک شیشه در قسمت داخلی و شیشه ای دیگر در جدار بیرونی به عنوان نما قرار گیرد تا از این طریق بتوان تناسب و هماهنگی را با سایر شیشه ها افزایش داد.

نوشتهٔ بعدی
عاملیت فروش اهواز کد ۷۱۰۲۹
نوشتهٔ پیشین
بتن سبز چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: اخطار: مطابق با قانون کپی رایت شما مجاز به کپی برداری از این محتوا نیستید